به دنبال یک جلسه مشاوره رایگان هستید؟شبکه های اجتماعی

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More

دسترسی سریع

تبلیغات

چگونه برای خود هدف تعیین کنیم؟

چگونه برای خود هدف تعیین کنیم؟

 

 

چگونه برای خود هدف تعیین کنیم؟

چگونه برای خود هدف تعیین کنیم؟

 

 

 

موفقیت تحصیلی و هدف گذاری

خصوصیات هدف گذاری تحصیلی

فواید هدف گذاری چیست؟

 

 

 

هدف گذاری تحصیلی و درسی، اولین گام برای رسیدن به موفقیت است.

برای انجام هر کاری باید هدف آن مشخص شود. به عبارتی دقیقا بدانید چه می خواهید!! .

پس از تعیین هدف است که تلاش برای دستیابی به آن معنا پیدا می کند.

اما زمانی که از هدف گذاری نام برده می‌شود، بسیاری از دانش آموزان نمی دانند که چکار باید انجام دهند. به همین منظور در این مطلب اصول انجام هدف گذاری تحصیلی را برای شما شرح داده‌ایم.

 

فواید هدف گذاری

 

توانایی شما در هدف گذاری مهارتی اصلی و تعیین کننده برای موفق شدن است. با داشتن هدف ذهن مثبت شما به کار می افتد و نقطه نظرها و انرژی برای دستیابی به این اهداف آزاد می شوند. بدون هدف تحت تاثیر جزر و مد زندگی به بالا و پایین می روید. اما با داشتن هدف چون تیری از کمان در رفته به سوی هدفتان به حرکت در می آیید تا به آن اصابت کنید.

 

 

 

چگونه برای خود هدف تعیین کنیم؟

 

 

۱ هدفتان را روشن و واضح بنویسید.

” می خواهم به موقعیت تحصیلی بالایی برسم.” هدف نیست بلکه فقط یک آرزوست. در عوض باید بصورت کاملا واضح بگویید چه هدفی دارید به عنوان مثال ” می خوام امسال در یک دانشگاه عالی درس بخوانم.” و یا واضح تر از آن ” می خوام دردانشگاه تهران درس بخوانم.” و یا حتی واضح تر ” می خواهم در دانشگاه تهران رشته حقوق بخوانم.”

بعد از آنکه هدفهایتان را تعیین کردید باید مرتبا و هر روز آنها را مرور نمایید تا در ذهن نیمه هشیار شما جایگزین شوند. در ادامه تنها سوالی که باید از خودتان بپرسید این است “چگونه؟” و هر کاری را که از دستتان بر می آید برای رسیدن به هدفتان انجام دهید. در این مثال باید تحقیق کنید که برای قبولی در این رشته و دانشگاه خاص باید چه رتبه ای داشته باشید و متناسب با آن میزان تلاش خود را افزایش دهید.

اگر روشی را که در بالا ذکر کردیم به کار ببندید، و متناسب با هدفتان تلاش کنید، حتما به هدفتان می رسید. واقعیت این است که انسان توانایی فراوان دارد تاجایی که حتی صدها سال عمر کند، نمی شود که از همه توانایی خود را به کار گیرد.

هدف های روشن و واضح انگیزه هایتان را بالاتر می برند و صلاحیت شما را زیادتر می کند.

 

 

۲- اشتباه بزرگ در هدف گذاری تحصیلی

شاید بزرگترین اشتباهی که دانش آموزان برای تعیین هدف درسی و تحصیلی انجام می‌دهند این باشد که فکر کنند اینکه [در ذهن خود] می‌دانند چه می‌خواهند کافی است. زمانی که هدف گذاری تحصیلی نوشته نشده داشته باشید مغز آن را بی ارزش حساب می‌کند و انگیزه‌ای برای رسیدن به هدف ایجاد نمی‌کند. در صورتی که وقتی هدف گذاری تحصیلی را بنویسید مغز اینطور تحلیل می‌کند که این هدف بخش مهمی برای تعیین هویت شما است و تمام تلاشش را برای رسیدن به آن بکار می‌گیرد.

 

 

۳-  مشخص کردن زمان لازم

برای مثال اگر هدفتان افزایش تراز در آزمون های آزمایشی است. باید بگویید که در مدت ۱۵ روز، ۱۰۰۰ واحد افزایش تراز می خواهم داشته باشم. و یا برای کسب رتبه عالی فلان مدت را باید به دوره و مرور اختصاص دهم. بنابراین برنامه ریزی درسی شما جهت گیری پیدا می کند.

 

 

۴- واقع بینانه باشد.

بلندپروازی ها و تعیین هدف هایی که از توان شما خارج است ممکن است شما را بی انگیزه کند. و سد راه موفقیت شما شود.

برای مثال دانش آموزی که تا به امروز روزانه فقط ۲-۳ مطالعه برای کنکور داشته است، از فردا تصمیم بگیرد که مطالعه بیشتر از ۱۰ ساعت در روز قرار دهد. واضح است افزایش ۸ ساعتی مطالعه در عرض یک روز بسیار دشوار است و درصورتی که نتواند از پس آن برآید باعث سرخوردگی او خواهد شد.

پس در هدف گذاری های خود هوشمندانه، دقیق و واضح عمل کنید. مدت زمان را تعیین کنید و حتما آنها را مکتوب کنید.

 

 

موفق باشید

گروه مشاوره ای مهندس محجوبه عظیمی

 

 

 

نظرات شمادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


با عضویت در خبرنامه، تازه‌ترین نوشته‌های سایت را در ایمیل‌تان دریافت کنید. برای عضویت نشانی ایمیل خود را وارد کرده و بر روی دکمه عضویت کلیک نمایید.

تمامی حقوق برای {your site} محفوظ می باشد.

طراحی و اجرا : اِدو وب