به دنبال یک جلسه مشاوره رایگان هستید؟شبکه های اجتماعی

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More

دسترسی سریع

تبلیغات

پزشکی بهتر است یا دندان پزشکی؟

پزشکی بهتر است یا دندان پزشکی؟

 

 

پزشکی بهتر است یا دندان پزشکی؟

پزشکی بهتر است یا دندان پزشکی؟

 

 

مقایسه از نظر رتبه قبولی:

پزشکی و دندان پزشکی جز رشته های پرطرفدار گروه تجربی است. و اکثر رتبه های برتر تمایل به ادامه تحصیل در این رشته ها را دارند. در این مورد نمی توان نظر قطعی داد که کدام یک رتبه بهتری می طلبد. چون دقیق نمی دانیم کسی که رتبه بهتر از شما دارد کدام شهر و رشته را انتخاب کرده است. به وفور دیده شده است که بچه هایی با رتبه های دو رقمی خواستار دانشگاه تهران و شهید بهشتی نبوده اند. زیرا نزدیکی به محل سکونت برای آنها در اولویت بوده است. ولی به طور کلی اگر خواستار قبولی در یکی از این دو رشته هستید. به فکر رتبه کشوری زیر ۱۸۰۰ باشید. باید اضافه کنم که دانشکده های دندان پزشکی نسبت به پزشکی زودتر پر می شوند به دلیل اینکه ظرفیت کمتری پذیرش دارند.

 

مقایسه پزشکی و دندان پزشکی از لحاظ شرایط روحی فرد:

خوش خلقی یکی از صفات بارز پزشکان خوب است. چرا که باید اعتماد بیمار را جلب مشکلات سلامتی آن را پیدا کند ودلایل بروز آن را بررسی و به طورکامل به فرد توضیح دهد. پزشکی نسبت به دندان پزشکی خیلی بیشتر حالت کلینیکال دارد. و شما باید آمادگی روحی برای کار کردن در بیمارستان و اورژانس و بیمارانی که مصدومیت های شدید یا سوختی های خیلی عمیق و از این دسته صحنه های دل خراش را داشته باشید. این موارد استرس کار رو بیشتر می کنه این در حالی است که کشیک های شبانه ممکن است شما رو بیشتر از معمول تحت فشار قرار بدهد.

یک دندان پزشک خوب باید خوی آرامش بخش داشته باشد تا بتواند آرامش بیمار را در حین اعمال درمانی تامین کند. خوبیش اینکه شیفت شب و کشیک اجباری ندارد. از لحاظ میزان فعالیت جسمی کار دندان پزشکی سخت تر است. چرا که زمان خیلی کمی در حال تشخیص و تجویز است و فعالیت جسمی بیشتری باید داشته باشند.

 

 

 

پزشکی بهتر است یا دندان پزشکی؟

پزشکی بهتر است یا دندان پزشکی؟

 

مقایسه از لحاظ درآمد:

پزشکی جز رشته های دیر بازده است. چرا که بعد از ۷ سال تحصیل و ۲ سال سربازی نمیتونن به سرعت درآمد داشته باشند. این در حالی است که باید خودشون رو برای ادامه تحصیل برای تخصص اماده کنند. اما دانشجوی دندان پزشکی تقریبا از سال چهارم به بعد می توانند در درمانگاه های تحت نظر دانشگاه کار کنند و در حین تحصیل در آمد خوبی داشته باشند.

 

آینده شغلی:

آینده شغلی هر یک از رشته های زیر به ترتیب زیر پیش بینی می شود:

بچه های فارغ التحصیل در رشته پزشکی اگر ادامه تحصیل دهند و به دنبال کسب تخصص باشند، واضح است درآمد خوبی خواهند داشت. اما اگر در مرحله دکترای پزشکی باقی بمانند، شرایط شغلی سختی را تجربه خواهند کرد. دلایل آن هم می تواند عدم افزایش حق ویزیت متناسب با تورم و به دنبال اجرای طرحهای بی شمار و معمولا بی سرانجام در عرصه بهداشت و درمان باشد. به نظر می رسد پزشکان بیشتر فشار را در زمینه نابسامانی های اقتصادی و مدیریتی  عرصه درمان تجربه می کنند.

در رشته دندان پزشکی هم نمی توان با قطعیت بر روی آینده شغلی آن حساب کرد. با توجه به افزایش تعداد دانشکده‌های دندان‌ پزشکی از پانزده به پنجاه واحد همچنین بازگشت سالانه حدود هزار نفر با مدرک دکترای دندان‌پزشکی از دیگر کشورها، موقعیت شغلی در این رشته مانند سال های قبل نیست. همچنین به روز ماندن در این رشته بسیار مهم است چرا که دانش دندان پزشکی به سرعت در حال تغیر است. ودور افتادن از دانش روز، به راحتی از شما یک دندان‌پزشک پر خطا و کم کیفیت می‌سازد. هرچند ممکن است بیمارانتان خیلی دیر متوجه این موضوع شوند.

 

کار در حین دوران تحصیل :

دانش جویان پزشکی از سال پنجم به بعد می توانند با ورود به واحد های بالینی بیمارستانی میزان حقوقی دریافت کنند. اما دانش جوی دندان پزشکی تا کسب شماره نظام پزشکی نمی توانند قانونی مشغول به کار شوند.

 

 

 

موفق باشید

گروه مشاوره ای مهندس محجوبه عظیمی

 

 

 

 

نظرات شمادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


با عضویت در خبرنامه، تازه‌ترین نوشته‌های سایت را در ایمیل‌تان دریافت کنید. برای عضویت نشانی ایمیل خود را وارد کرده و بر روی دکمه عضویت کلیک نمایید.

تمامی حقوق برای {your site} محفوظ می باشد.

طراحی و اجرا : اِدو وب