به دنبال یک جلسه مشاوره رایگان هستید؟شبکه های اجتماعی

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More

دسترسی سریع

تبلیغات

یازده تکنیک برای بالا بردن سرعت مطالعه

یازده تکنیک برای بالا بردن سرعت مطالعه

 

 

یازده تکنیک برای بالا بردن سرعت مطالعه

یازده تکنیک برای بالا بردن سرعت مطالعه

 

 

بیل گیتس زمانی گفته بود اگر دلش می‌خواست یک قدرت مافوق طبیعی داشته باشد آن توانایی خواندن سریع‌تر بود.

 

وارن بافت هم گفته است به دلیل خواندن اهسته ده سال از عمرش تلف شده است. به گفته او اطلاعات مهمترین کالای با ارزش جهان است و افزایش سرعت خوانش به افزایش یادگیری ما منتهی می‌شود.

 

 

اما ما چگونه می‌توانیم سریع‌تر بخوانیم؟

 

پیشرفت تکنولوژی و رشد سریع علوم،ضرورت دستیابی به مهارت سریع خواندن و درک مطلب را بیش از پیش افزایش داده است. این در حالی است که راه‌کار های کلی برای کسب نتیجه مطلوب وجود دارند که باید مدنظر قرار گیرند.

۱- خواندن مطلب مورد نظر در صبح زود علاوه بر بالا بردن قدرت تمرکز،سرعت مطالعه را نیز دوبرابر می کند.

 

۲- خواندن عناوین و مطالب چاپ شده روی جلد کتاب در ابتدا و انتهای کتاب،اطلاعاتی راجع به موضوع و نحوه بیان آن به دست می دهد. اغلب اوقات نظر برخی از خوانندگان روی جلد انتهایی کتاب چاپ می‌شود که تا حدی بیانگر کیفیت مطالب آن است.

 

۳- کمک گرفتن از واژه نامه انتهای کتاب ، به درک واژه‌های بیان شده کمک شایانی می کند.

 

۴- مطالب مورد مطالعه باید اولویت بندی شده و در سه دسته کم اهمیت ، دارای اهمیت متوسط و پر اهمیت گنجانده شوند. مطالعه مطالب با شروع از رده بندی پراهمیت و پایان دادن به آن در رده کم اهمیت، سرعت خواندن را افزایش می دهد. علاوه بر این خواندن مطالب مناسب با توانایی ذهنی و هوشیاری، قدرت درک مطلب را افزایش می دهد.

 

 

 

چگونه سریع تر بخوانیم؟

چگونه سریع تر بخوانیم؟

 

 

۵- هنگام مطالعه مطالب واقعی، مطالعه سطحی فهرست مطالب و یا جمله اول و آخر هر پاراگراف، یک دید کلی راجع به موضوع در فرد ایجاد می‌کند که به بالا رفتن میزان درک مطلب و افزایش سرعت مطالعه کمک خواهد کرد.

 

۶- در نظر گرفتن عنوان هر فصل و سپس طرح سؤالات متفاوت در ذهن راجع به آن ، بر کیفیت درک مطلب تأثیر گذار است زیرا پس از طرح سؤال در ذهن ، مغز در پی یافتن پاسخی برای آن برآمده و قدرت تمرکز بیشتر خواهد شد.

 

۷- محیط مطالعه و شرایط فیزیکی بدن نیز بر قدرت گیرایی تأثیر گذارند. به گفته پژوهشگران مطالعه کتاب روی صندلی راحت و دمای مناسب ، گیرایی و درک مطلب را افزایش می دهد.

 

۸- هنگام مطالعه پیام‌ها و یا مطالب و نامه‌های جزئی و کوتاه ، بهتر است که نام های مهم ، تاریخ ها و محل های ذکر شده در آن یه صورت خلاصه یادداشت شوند.

 

۹- به گفته برخی از متخصصان،رنگی کردن نکات مهم با ماژیک،گاهی باعث می‌شود امکان درک کلی مطلب از دست برود.

 

۱۰- با یک نظر اجمالی می‌توان تا حدی بخش‌های مهم کتاب را از سایر بخش‌ها جدا کرده و ابتدا به مطالعه بخش‌های مهم آن پرداخت. یعنی هنگام مطالعه یک کتاب ریاضی و در صورت علاقه‌مندی به مبحث مثلثات ابتدا باید آنرا به طور دقیق مطالعه کرده و سای فصول را با یک نظر کلی مطالعه کرد.

 

۱۱- از آنجایی که پیچیدگی برخی از متون بیشتر است،لذا مطالعه آن‌ها نیز به زمان بیشتری نیاز دارد. از اینرو سرعت مطالعه متون مختلف با هم تفاوت دارد.
آموزش این نکات و راهکار ها به دانش آموزان با بالا بردن سرعت مطالعه و قدرت درک مطلب در آنها، میزان موفقیت آن‌ها را نیز بیشتر می کند.

 

 

 

موفق باشید
گروه مشاوره ای مهندس محجوبه عظیمی

 

 

 

 

مقاله ” بهترین تکنیک های تندخوانی” را نیز بخوانید.

 

 

نظرات شمادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


با عضویت در خبرنامه، تازه‌ترین نوشته‌های سایت را در ایمیل‌تان دریافت کنید. برای عضویت نشانی ایمیل خود را وارد کرده و بر روی دکمه عضویت کلیک نمایید.

تمامی حقوق برای {your site} محفوظ می باشد.

طراحی و اجرا : اِدو وب