به دنبال یک جلسه مشاوره رایگان هستید؟شبکه های اجتماعی

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More

دسترسی سریع

تبلیغات

چگونه فلسفه و منطق بخوانیم؟

چگونه فلسفه و منطق بخوانیم؟

چگونه فلسفه و منطق بخوانم؟

چگونه فلسفه و منطق بخوانم؟

 

 

نحوه مطالعه درس فلسفه و منطق چگونه است؟

ضریب درس فلسفه و منطق در رشته های مختلف به چه صورت است؟

 

درس فلسفه و منطق جز دروس پیچیده و مهم گروه انسانی به شمار می رود. این درس ضریب (۳) در زیرگروه ۱ که شامل رشته های حقوق،علوم قضایی، فقه و حقوق اسلامی و…می باشد، دارد. در زیر گروه های ۲ و ۳ ضریب (۱) و در زیر گروه های ۴ و ۵ ضریب (۲) دارد. بنابراین می تواند تاثیر بسیار زیادی در جابجایی رتبه ها درکنکور انسانی داشته باشد.

 

برای مشاهده زیر گروه ها و رشته های مربوط به آن اینجا کلیک کنید.

 

بودجه بندی درس فلسفه و منطق چگونه است؟

منبع مطالعه از دروس(ضرورت فلسفه و منطق در کنکور انسانی): فلسفه سوم، منطق سوم و فلسفه پیش دانشگاهی است. از کتاب فلسفه سوم به طور متوسط، ۲۰ درصد سوال طرح خواهد شد. که شامل ۵ سوال میباشد. بخش اول سه سوال و بخش دوم دو سوال مطرح می شود. منطق سوم که ۲۶ درصد سوالات آزمون را به خود در این دو درس اختصاص می دهد، معمولا از درس اول ۱ سوال، درس دوم و سوم هر کدام ۱ سوال و از درس ۴ و ۵ و ۶ با هم ۲ سوال، از درس ۱۰ و ۱۱ و ۱۲ با هم ۲ سوال، و از درس ۱۳ و ۱۴ با هم ۵ سوال طرح خواهد شد .

از درس فلسفه پیش دانشگاهی نیز ۴۴ درصد سوال طرح می شود. و از سه فصل اول کتاب هر فصل یک سوال، فصل ۴ و ۵ و ۶ با هم ۴ سوال، و از فصل ۷ و ۸ و ۹ با هم ۲ سوال، از فصل ۱۰ و ۱۱ و ۱۲ با هم ۲ سوال برای آزمون مطرح خواهد شد.

 

 

چگونه فلسفه و منطق بخوانیم؟

چگونه فلسفه و منطق بخوانیم؟

نحوه مطالعه درس فلسفه و منطق

این درس را عمیق و مفهومی بخوانید تا بتوانید از پس تست های کنکور در این درس بر بیاید.

به یاد داشته باشید که کتاب منطق، کتاب حفظی و مفهومی است. مطالب آن به صورت زنجیره ای به هم وابسته هستند. یعنی برای یادگیری مطالب درس بعدی باید به مطالب قبلی مسلط باشید. مثلا درس هفتم منطق مبحث تعریفی است. در این درس از مطالب درس ششم که راجع به کلیات خمس است نیز استفاده شده است. بنابراین اگر درس ششم را به خوبی متوجه نشدید، درس هفتم را نمی فهمید.

 

 

فلسفه پایه یازدهم (سوم دبیرستان)

کتاب فلسفه سوم به نسبت کتب منطق و فلسفه پیش دانشگاهی مطالب مفهومی کم تری دارد. و بیشتر جنبه حفظی دارد. با مرور پیوسته کتاب فلسفه سوم می توانید از پس تست های این بخش، در کنکور سراسری بر بیایید.

 

 

منطق سال سوم 

منطق سال سوم بیشتر جنبه حفظی- مفهومی دارد. در این کتاب حتی پاورقی ها باید با دید تحیلی و مفهومی خوانده شوند. توجه داشته باشید مطالب کتاب فلسفه سوم و منطق پیش دانشگاهی دارای مفاهیم به هم پیوسته هستند. بنابراین لازم است منطق سال سوم به طور دقیق فرا گرفته شود.

 

 

فلسفه پیش دانشگاهی

کتاب فلسفه پیش دانشگاهی از کتاب های دشوار علوم انسانی است. مطالب این کتاب بسیار پیچیده و مفهومی است. برای یادگیری و مطالعه این کتاب باید چند نکته زیر را مدنظر قرار دهید.

 

۱)پیش خوانی

دانش آموزان باید قبل از حضور در کلاس، مبحث جدید را مطالعه و پیش خوانی کنند. این کار باعث می شود که به درک عمیقی از مطالب برسید.

 

۲) واژه های فلسفه درشت اند بشکافید.

 غالبا در اولیا برخورد نو آموز با فلسفه اصطلاحات سنگین این درس خود را نشان می دهد. دلیل سنگینی اصطلاحات فلسفی آن است که: بیشترین معنا در کم ترین واژه گنجانده شده است. و یا به عبارتی حداکثر معنا در حداقل لفظ. همین امر موجب می شود که در مرحله اول مطالعه درک منظور متون به نظر دشوار به نظر برسد. اما از طریق تحلیل و مطالعه و پرسش و پاسخ متوجه خواهید شد که همین عبارات در کمترین زمان بیشترین مفهوم را منتقل می کنند. پس نگران نباشید. کمی تامیل کنید و از معلم خود کجکاوانه بپرسید تا مفاهیم درس برایتان قابل درک شود.

 

۳) جملات پیچیده و بلند را خودتان کوتاه کنید.

درس فلسفه به خاطر ماهیت و خاصیت ذاتی خود برهان ها و بحث های طولانی دارد. منظور و قصد مباحث را با انشای خودتان در دفترچه جداگانه ای بنویسید. سعی کنید جملات را کوتاه کنید. حتی اگر ازیک بحث پانزده گزاره ای پانزده گزاره کوتاه کوتاه استخراج کنید. بهتر در ذهن شما جای می گیرد تا این که پانزده گزاره را در دل هم و یکجا بیاموزید.


در این شماره، به نحوه مطالعۀ درس‌های  فلسفه و منطق از زبان رتبۀ برتر می‌پردازیم.

 

 

سجاد قاسمی،رتبۀ ۲ گروه آزمایشی علوم انسانی آزمون سراسری ۹۵، فلسفه و منطق ۸۹ درصد:

سال سوم دبیرستان، بعد از یادگیری مطالب کتاب به حل مسایل مختلف می‌پرداختم. برای خود مثال‌های گوناگونی می‌آوردم. مثلاً در بخش برهان خلف و عکس مستوی، ضروب مختلف از اشکال مختلف را بررسی و حالت‌های نهایی را مقایسه می‌کردم. در کل، خود کتاب درسی، بهترین منبع برای من بوده است. البته گاهی اوقات از سطح کتاب درسی فراتر رفته و از منابع غیر درسی (دانشگاهی) نیز کمک می‌گرفتم. به‌طور مثال، در درس مغالطه‌ها، انواعی از مغالطه در تمرین‌های کتاب آمده که درباره‌ آنها توضیحی داده نشده است. در نهایت، وقتی که این مطالب را یاد می‌گرفتم، فراموش شدن آنها به سختی امکان‌پذیر بود و قبل از هر آزمون آزمایشی، با یک نگاه جزیی، آنها را بازیابی می‌کردم.

می توانم بگویم در درس منطق که بیشتر سؤالات فنی و قاعده محور، موردنظر طراحان کنکور است. سعی می‌کردم که مفاهیم کتاب را بخوبی یاد بگیرم و بر آنها تسلط پیدا کنم. در درس فلسفه، تلاش من بر این بود که متن کتاب درسی را به‌صورت دقیق حفظ شوم. و کسب این مهارت، مستلزم آن بود  که کلمه به کلمه‌ کتاب‌های فلسفه ‌سال سوم و پیش‌دانشگاهی را مورد توجه قرار دهم.

 

 

موفق باشید  

گروه مشاوره ای مهندس محجوبه عظیمی

 

 

 

نظرات شمادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


با عضویت در خبرنامه، تازه‌ترین نوشته‌های سایت را در ایمیل‌تان دریافت کنید. برای عضویت نشانی ایمیل خود را وارد کرده و بر روی دکمه عضویت کلیک نمایید.

تمامی حقوق برای {your site} محفوظ می باشد.

طراحی و اجرا : اِدو وب