به دنبال یک جلسه مشاوره رایگان هستید؟شبکه های اجتماعی

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More

دسترسی سریع

تبلیغات

چگونه علوم اجتماعی بخوانیم؟

چگونه علوم اجتماعی بخوانیم؟

چگونه علوم اجتماعی بخوانیم؟

چگونه علوم اجتماعی بخوانیم؟

 

 

 

اهمیت درس علوم اجتماعی در کنکور سراسری به چه میزان است؟

 

ضریب درس علوم اجتماعی در کنکور سراسری چند است؟

 

 

درس علوم اجتماعی یکی از دروس پر اهمیت در کنکور سراسری محسوب می شود. از  درس علوم اجتماعی پیش دانشگاهی و جامعه شناسی ۱ و ۲، بیست سؤال طرح می‌شود که از کتاب جامعه شناسی(۱)، چهار سؤال و از کتاب جامعه شناسی(۲)، پنج سؤال و از کتاب علوم اجتماعی پیش دانشگاهی حدود (۱۱) سؤال مطرح می‌شود. بارم بندی در آزمون دانشگاه آزاد نیز  شبیه کنکور سراسری است.

 

 

ضریب این درس در زیر گروه های مختلف چند است؟

 

 

درس علوم اجتماعی در زیر گروه ۱ کنکور سراسری ضریب (۱) و در زیر گروه های ۳و۴، ضریب (۲) دارد .اما در زیر گروه های ۲ و ۵ با ضریب (۳) از اهمیت خاصی برخوردار است. در جدول زیر رشته هایی که شامل زیر گروه های ۲ و ۵ می شود آورده شده است.

 

 

 

 

 

میانگین نمره قبول شدگان کنکور در این درس ۲۷٫۲۹ درصد است. اما برای پذیرفته شدن در رشته های پر طرفدار به حداقل میانگین ۸۰ درصد نیاز است. بنابراین اگر چه در رشته هایی مثل حقوق  ضریب یک دارد، اما درس علوم اجتماعی باید مورد توجه شما قرار بگیرد. درس علوم اجتماعی از جمله دروسی است که نمره ی خام آن تأثیر زیادی در نتیجه ی آزمون داوطلبان علوم انسانی دارد. اگر داوطلب گروه علوم انسانی هستید هرگز این درس را دست کم نگیرید.

 

 

مهم ترین مباحث درس علوم اجتماعی

 

 

در درس جامعه شناسی ۱، مهمترین مباحث عبارتند از:

 

 فصل اول: درس ۲ (مراحل یکی شدن فرد با نقش)، درس ۵ و ۶ (با موضوعات تعارض نقش، ابهام نقش و پیامدهای آنها)، فصل دوم: درس ۳ (دیگری مهم و دیگری نوعی)، درس ۴ (مراحل تغییر هویت).

 

در کتاب جامعه شناسی  ۲ مهمترین مباحث عبارتند از:

 

فصل اول: درس ۱ (نقش موقعیت در هویتیابی)، درس ۵ (عوامل متمایزکنندهی هویت جمعی)، درس ۷ (تعلق و تعهد)، فصل دوم: درس ۳ (تراکم شدت و پیامدهای آن)، درس ۶ (راههای کاهش تراکم قدرت)، درس ۸(نقش دانش در برخورداری از مزایا)، درس ۱۰ (راههای مبارزه با محرومیت و انسداد)).

 

 

در کتاب علوم اجتماعی مهمترین مباحث عبارتند از:

 

 درس ۱ (نظام جهانی گذشته)، درس ۵ (جهانی شدن اقتصاد)، درس ۹ (نابرابری در نظام جهانی ۲)، درس ۱۱ (اهداف دولتها در عرصهی جهانی) و درس ۱۳ (ایران و نظام جهانی)

 

 

نحوه مطالعه جامعه شناسی

 

مهم ترین منبع برای درس جامعه شناسی کتاب درسی است. برای کسب درصد خوب در این درس خواندن سطحی کافی نیست. بلکه باید تک تک پاراگراف ها با دقت و تامل مطالعه شود. تا مطالب را عمیقا یاد بگیرید. در غیر این صورت مطالب به سرعت فراموش می شوند.

بنابراین سعی کنید با روش های مختلف از قبیل رمزگذاری و خلاصه برداری به روش های حاشیه نویسی و رسم درخت های خلاصه برداری و… فهم اصولی این درس را بالاببرید.

 

نکات

 

 

 ۱- ابتدا هر درس را دو بار به صورت روزنامه وار بخوانید. بعد از درک کامل درس شروع به خلاصه برداری با انشای خودتان کنید. هر چه قدر خلاصه های شما کامل تر و دقیق تر باشد مراحل جمع بندی و مرور با سرعت و دقت بالاتری پیش می رود.

 

۲- پس از تسلط کامل به متن، تست زدن را شروع کنید. سپس با بررسی پاسخ های تشریحی سوالات نکات کلیدی برگرفته از پاسخ های تشریحی را به خلاصه های خود بیافزاید و در مرور های بعدی نیز مجددا آنها را مطالعه کنید.

 

۳- مطالعه دروس علوم اجتماعی و جامعه شناسی باید به طور پیوسته و با فاصله زمانی های کوتاه انجام شود و هیچ وقت برای مدت طولانی این  درس را رها نکنید. چرا که در این صورت زحمات قبلی شما از بین می روند و مجبور خواهید بود کار را اول شروع کنید. مطالب خوانده شده در این درس بایستی در بازه های زمانی کوتاه (۲ تا ۳ روز) مرور شده  تا مطالب ملکه ذهن شود.

 

۴- تست های ترکیبی کنکور برای درس علوم اجتماعی جز تست های نسبتا دشوار است. و برای گذر از ایت تست ها، باید پیوستگی بین مطالب موجود در کتاب را استحراج کرده. و در دفترچه جداگانه ای بنویسید.

 

۵- توجه به مثال‌ها، نمونه‌ها در هر مطالب بسیاری ضروری است.

 

۶- فعالیت های موجود در کتاب را جدی بگیرید. این فعالیت ها جهت درک کامل تر دانش آموز تالیف شده اند.

 

۷- نمودار های موجود در کتاب جامعه شناسی می تواند به خوبی نظر طراحان سوال در کنکور را به خود جذب کند. آن ها را با دقت بخوانید و در دفتر جداگانه تحلیل و بررسی هر کدام را بنویسید. این مطالب در زمان مرور بسیار مفید خواهند بود.

 

 

 

موفق باشید

گروه مشاوره ای مهندس محجوبه عظیمی

 

 

 

 

نظرات شمادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


با عضویت در خبرنامه، تازه‌ترین نوشته‌های سایت را در ایمیل‌تان دریافت کنید. برای عضویت نشانی ایمیل خود را وارد کرده و بر روی دکمه عضویت کلیک نمایید.

تمامی حقوق برای {your site} محفوظ می باشد.

طراحی و اجرا : اِدو وب