به دنبال یک جلسه مشاوره رایگان هستید؟شبکه های اجتماعی

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More

دسترسی سریع

تبلیغات

چگونه شکل های کتاب درسی را بخوانیم؟

چگونه شکل های کتاب درسی را بخوانیم؟

 

چگونه شکل های کتاب درسی را بخوانیم؟

چگونه شکل های کتاب درسی را بخوانیم؟

 

چگونه شکل های کتاب درسی را بخوانیم؟

چگونه شکل های کتاب درسی را بخوانیم؟

نحوه مطالعه شکل های کتاب درسی

 

هر چه از اهمیت مطالعه اشکال کتاب درسی بگویم باز هم کم است. هر ساله تعداد بسیار زیادی تست از اشکال کتاب های درسی پایه های مختلف در کنکور طرح می شود. و تعداد بچه هایی که توجه چندانی به شکل ها نمی کنند هم کم نیستند. تصمیم گرفتم با نوشتن این پست هم به اهمیت و ضرورت مطالعه شکل های کتاب درسی بپردازم و هم نحوه مطالعه آن را توضیح دهم. اشکال موجود در دروس زیست و شیمی و زمین شناسی به شدت مهم اند و از نظر طراحان سوال سوال خیز. اما در درس های ریاضی فیزیک زبان عربی و دین و زندگی هم شکل های متنوعی وجود دارد که هر ساله توانسته است نظر طراحان سوال را به خود جلب کند.

 

نحوه مطالعه شکل های زیست شناسی و شیمی

شکل های این دروس ثابت هستند یعنی برای مثال همیشه ” تعداد دیواره های هر گیاه ” مشخص است. ( بر خلاف ریاضی و فیزیک). بعضی از دانش آموزان سریعا کتاب کمک آموزشی خود را باز می کنند و شروع می کنند نکات را از روی کتاب کمک آموزشی به کنار شکل در کتاب خود منتقل می کنند. که این روش چندان موثر نیست. به عبارتی زود فراموش می شود. بهتر است با شکل ها درگیر شوید و خود را به چالش بکشید. خودتان نکات را استخراج کنید و سعی کن ربط بین شکل و متن بالایی و پایینی و همچنین عنوان سر فصل را پیدا کنید. وقتی که از این مرحله رد شدید می توان گفت ۷۰ درصد مسیر را خودتان طی کرده اید.

حالا کتاب کمک آموزشی را باز کنید و اگر نکته ای جا مانده است آن را هم اضافه کنید. این روند برای هر شکل حدود ۲۰ دقیقه زمان می برد اما خیلی ساده تر در حافظه ثبت می شود و متعاقبا نیاز شما به دوره و مرور آن کمتر خواهد شد. پس ارزش وقت گذاری را دارد. یک دسته شکل هم وجود دارد که اگر متن درس را یاد نگرفتید این شکل ها به کمک شما خواهند امد. در این حالت هم می توانید شکل ها را تبدیل به متن کنید با زبان خودتان. و در کنار شکل با کاغذ بچسبانید.

 

نحوه مطالعه شکل های ریاضی و فیزیک

در مقابل شکل هایی هم وجود دارند که مانند مساله هستند, همانطور که در هر مساله متغیر وجود دارد در هر شکل مربوط به ریاضی و فیزیک نیز متغیر وجود دارد که ممکن است هر سال مقدار متغیر  شکل ها تغییر کند .در این شکل ها باید به عمق مساله و شکل رسید. و مفهوم ان را دانست و اصلا لازم نیست مساله ای را که به صورت شکل مطرح شده است را حفظ کرد و یا به یاد سپرد چون فایده ای هم ندارد.همانطور که گفته شد در این گونه از اشکال مهم عمق و مفهوم شکل است که باید به ان دست یافت.

 

موفق باشید

گروه مشاوره ای مهندس محجوبه عظیمی

برای دریافت اولین جلسه مشاوره ای رایگان خود اینجا کلیک کنید.

 

 

نظرات شمادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


با عضویت در خبرنامه، تازه‌ترین نوشته‌های سایت را در ایمیل‌تان دریافت کنید. برای عضویت نشانی ایمیل خود را وارد کرده و بر روی دکمه عضویت کلیک نمایید.

تمامی حقوق برای {your site} محفوظ می باشد.

طراحی و اجرا : اِدو وب