به دنبال یک جلسه مشاوره رایگان هستید؟شبکه های اجتماعی

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More

دسترسی سریع

تبلیغات

چگونه زیست شناسی بخوانیم؟

چگونه زیست شناسی بخوانیم؟

چگونه زیست شناسی بخوانیم؟ - نحوه مط

چگونه زیست شناسی بخوانیم؟

 

چگونه زیست بخوانیم؟

چگونه زیست را ۱۰۰ بزنیم؟

نحوه مطالعه درس زیست شناسی به چه صورت است؟

 

مقدمه

یکی از دروس بسیارمهم و سرنوشت ساز برای داوطلبان گروه علوم تجربی درس زیست شناسی است. در واقع می توان گفت:در بین دروس تجربی بیشترین ضریب (ضریب۴) را دارد و از درس های اصلی در قبولی داوطلب است. در کنکور سراسری، شما باید به ۵۰ تست زیست‌شناسی پاسخ دهید و زمان پاسخ‌ دادن ۳۶ دقیقه است؛ یعنی، حدوداً برای هر سؤال ۴۳ ثانیه فرصت دارید. از کتاب دوم حدوداً ۱۱ تا ۱۴ تست می‌آید. از کتاب سوم ۱۸ تا ۲۰ تست و از کتاب پیش ۱ (۵ فصل اول کتاب سال چهارم) ۵ تا ۷ تست و از کتاب پیش ۲ (فصل ۶ تا ۱۱ کتاب سال چهارم) ۱۲ تا ۱۴ تست. البته بسیاری از این تست‌ها ترکیبی هستند؛ یعنی یک تست می‌تواند مربوط به چند فصل یا چند کتاب باشد.

 

در ادامه میپردازیم به نحوه صحیح مطالعه درس زیست شناسی:

 

 

۱-مهمترین منبع برای فراگیری درس زیست شناسی کتاب های درسی دبیرستان است. اگرشما بتوانید کتاب درسی را به طورکامل ، جزبه جزبخوانید، میتوانید درصدبسیاربالایی درکنکور بزنید. این درس یکی از دروس مفهومی است یعنی بایدآن را بادقت و مفهومی بخوانید. برای اینکه بتوانید درس زیست را به صورت مفهومی یاد بگیرید ابتدا متن کتاب را به صورت روزنامه وار مطالعه کنید،سپس نکات مهم را گلچین کنید و در گوشه کتاب بنویسید یا زیرنکات مهم خط بکشید. سپس با دقت وتمرکز بالا روی آنها فکرکنید تابتوانید آنها را به حافظه ی بلند مدت خودبسپارید. اگر درس را به صورت سطحی بخوانید نباید انتظار درصد بالا را از خود داشته باشید.

۲- ازمرورکردن و خلاصه نویسی غافل نشوید.

سعی کنید مطالب خوانده شده و خلاصه نویسی ها را که در طول هفته نوشته اید در آخر هفته مرور کنید این کار باعث می شود مطالب در ذهن شما تثبیت شود تا هر زمان که بخواهید به راحتی بخاطر آورید.

۳- همانطور که در مقدمه گفتم بسیاری از سوال های این درس بصورت ترکیبی است. برای نمونه دو سوال از کنکور آوردم.

تست کنکور سراسری ۸۶

بدن انسان برای مقابله با عامل کدام بیماری پرفورین ترشح می‌کند؟

  ۱) سل                            ۲) مالاریا                       ۳) دیفتری                                  ۴) تب‌خال

دقت کنید تست مربوط به فصل ۱ سال سوم است و گزینه‌ی ۱ و ۲ مربوط به فصل ۹ چهارم؛ گزینه‌ی ۳ مربوط به فصل ۱۰ چهارم و گزینه‌ی ۴ مرتبط با فصل ۲ سال چهارم. من همین‌جا توصیه‌ای اکید می‌کنم، فصل ۹، ۱۰ و ۱۱ سال چهارم را حتماً خط به خط و کلمه به کلمه حفظ کنید. قطعاً ضرر نمی‌کنید.

حالا به این تست کنکور سراسری ۸۸ توجه کنید

چگونگی وراثت ژن‌های ………….. می‌تواند تأییدی بر قانون جورشدن مستقل ژن‌ها باشد.

  ۱) دیستروفی عضلانی دوشن و سیناپسین ۱               ۲) رنگدانه‌شدن شبکیه‌ی چشم و نشانگان زالی- ناشنوایی

  ۳) پذیرنده‌ی آنژیوتانسین II و هانتینگتون                  ۴) کام شکاف‌دار وابسته به X و پروتئین ریبوزومی

می‌بینید که تست مربوط به فصل ۸ سال سوم است، ولی گزینه مربوط به فصل ۲ سال چهارم است.

 

بنابراین از این پس تلاش کنید بین فصول کتاب های زیست شناسی ربط پیدا کنید.

بدین وسیله هم بصورت مفهومی درس را یاد میگیرید و هم برای مدت طولانی تری در حافظه شما باقی می ماند. بطورمثال فصل ۱۱-۹ کتاب سال چهارم دبیرستان که درباره باکتری ها و ویروس ها و قارچ ها توضیح داده است و معرف ویژگی های میکروب هاست فصولی هستند که باهم مرتبط اند و طراحان سوال با سوالات ترکیبی از این بخش ها میتوانند شمارا سردرگم کنند پس شما باید ارتباط بین مطالب گفته شده در هر فصل کتاب درسی رابدانید و آنها رابادقت خوانده و به خاطر بسپارید که بتوانید پاسخگوی این سری سوالها باشید.

 

 

چگونه زیست شناسی بخوانیم؟

 

۴-فرض کنید شما طراح سوالات زیست هستید.

به کدام بخش کتاب توجه میکنید؟! اگر بتوانید برای هر بخش کتاب سوالات تستی معقول و سختی پیدا کنید یعنی توانسته اید مطالب را بصورت عمیق و مفهومی یاد بگیرید. سعی کنید نکات بسیار ریز را از بین پاراگراف های کتاب بیرون بکشید، موردی که باعث می شود شما به درصد بالایی برسید همین موضوع است. چون بیشترداوطلبان بخاطرسپردن نکات ریزرا فراموش میکنند!

۵-سعی کنید همراه با خواندن کتاب درسی تستهای مربوط به قسمتی را که خوانده اید بزنید. چون با این کار نکته های جدیدی را میتوانید از تستها بیرون بکشید و یاد بگیرید. سعی کنید روی تست های مربوط به سالهای قبل کارکنید میتوانید باخودتان قراربذارید که هر هفته یک تست را حل کنید.

۶- در نهایت توجه کنید چه فصل هایی اهمیت بیشتری دارند.

از دید کنکوری، اهمیت هر فصل به تعداد سؤالات آن بستگی دارد. هرچند که روال کنکور همیشه ثابت نیست ولی برخی فصل‌ها در کنکور سراسری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. در سال دوم فصل‌های ۶، ۴، ۸ و ۳، در سال سوم فصل‌های ۸ و ۹ و سپس ۱، ۲، ۳، ۴ و ۱۱ و در سال چهارم فصل‌های ۵، ۸، ۹، ۱۰ و ۱۱ از اهمیت بیش‌تری برخوردار هستند.

 

 

 نکات مهم از زبان برترین های کنکور

شایان پور میربابایی علاوه بر آنکه رتبه ۱ کشور در رشته ی تجربی را به دست آورد. یک رکورد منحصر به فرد دیگر هم برجا گذاشت . درصد زیست او در کنکور ۱۰۰ شد. مهم ترین منبع من ، کتاب درسی ام بود. و نکات مهم از تست ها را هم در کتاب درسی ام یادداشت می کردم. در سال چهارم به طور میانگین ۱۲ ساعت در هفته وقت می گذاشتم.

البته دوستانی داشتم که بیشتر هم وقت می گذاشتند و این زمان مخصوص به هر فرد است. گاهی اوقات برای خودم تست طراحی می کردم . سعی می کردم پیش بینی کنم کدام قسمت ها و کدام نکته ها می تواند مورد توجه طراحان باشد. برای قسمت های حفظی و فرار زیست از خلاصه برداری هم استفاده می کردم .فصل چرخه ها را برای خودم خلاصه کردم . برای نکات سه فصل آخر زیست پیش ۲هم جدول درست کرده بودم تا مطالب را بهتر به یاد بسپارم.

 

موفق باشید

گروه مشاوره ای مهندس محجوبه عظیمی

 

برای دریافت یک جلسه مشاوره رایگان اینجا کلیک کنید

 

 

نظرات شمادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


با عضویت در خبرنامه، تازه‌ترین نوشته‌های سایت را در ایمیل‌تان دریافت کنید. برای عضویت نشانی ایمیل خود را وارد کرده و بر روی دکمه عضویت کلیک نمایید.

تمامی حقوق برای {your site} محفوظ می باشد.

طراحی و اجرا : اِدو وب