به دنبال یک جلسه مشاوره رایگان هستید؟شبکه های اجتماعی

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More

دسترسی سریع

تبلیغات

چگونه زمین شناسی بخوانیم؟

چگونه  زمین شناسی بخوانیم؟

 

چگونه زمین شناسی بخوانیم؟ - زمین شناسی کنکور - نحوه مطالعه زمین شناسی

چگونه زمین شناسی بخوانیم؟

 

 

درس زمین شناسی یکی از دروس گروه علوم تجربی است که به دلیل دشواربودن وضریب کم آن درکنکور بسیاری از دانش آموزان آنرا مورد توجه قرار نمی دهند. لازم به ذکراست که  ضریب این درس برای رشته های مختلف متفاوت است. لیست کامل رشته ها و ضریب درس زمین شناسی مربوط به آن رشته در جدول زیر آمده است.

 

زمین شناسی

زمین شناسی

 

 

همان طور که می بینید این درس در رشته های زیر گروه یک(مانند پزشکی)، دارای ضریب صفر است. اما رشته های زیر گروه دو، چهار و پنج (مانند داروسازی) دارای ضریب است ونقشی بسیار تعیین کننده می تواند داشته باشد. تجربه نشان داده است برای دو دانش آموزی که در باقی درس های خود دارای درصد مشابه هستند، داشتن درصد بالا در این درس توانسته رتبه  را به طور چشمگیری افزایش دهد. درس زمین شناسی به طور کلی ۹ فصل دارد که خواندن سخت ترین فصل آن بیش از۴-۳ ساعت وقت شما را نمیگیرد پس از آن نگذرید، خواندن و پرداختن به مباحث آن خالی از لطف نیست.

اضافه کنم درس زمین شناسی برای رشته های زیر گروه سه (دو رشته زمین‌شناسی، دبیری زمین‌شناسی) ضریب چهار دارد بنابراین اگر به این دو رشته علاقمندید بسیار بسیار به این درس توجه کنید.

 

حال می خواهیم چندراه رابرای مطالعه دقیق واصولی این درس را برای شما بیان کنیم:

 

۱) کتاب درسی را ابتدا بخوانید ونکات مهم آنرا استخراج کنید.

۲) درمطالعه دقت کنید وباعجله ازکنار مطالب مهم رد نشوید ، خودرا موظف کنید که تا مطلبی را یاد نگرفته اید به سراغ مطلب بعد یا پاراگراف بعد نروید.

۳) خلاصه نویسی کنید وبه صورت روزانه آن رامرور کنید.

۴) این درس را باتکرارمیشود آموخت پس مطالبی راکه فکر میکنید فراموش میکنید بنویسید وبه دیوار اتاقتان بچسبانید تا همیشه جلوی چشمتان باشد.

۵) زمین شناسی دارای اشکال فراوانی است که بسیارحائزاهمیت اند. شما باید بتوانید اشکال ،لایه های سنگ ها،مواد مذاب،گسل ها،نوع سنگها (آذرین،رسوبی،دگرگونی و…) راازهم تفکیک وبه خاطربسپارید.

۶) تا جایی که امان دارد با عکس ها و تصاویر مفاهیم را یادیگیرید. برای خودتان شکل بکشید یا نهایتا از تصاویر موجود در نت استفاده کنید، این گونه مطالب برای مدت طولانی تری در ذهن شما باقی می ماند.

۷) سوالاتی که تمام گزینه ها صرفا از یک فصل باشند بسیار کم هستند. بنابراین تمام فصل ها باید با دقت خوانده شود. به عبارت دیگر گرچه از بعضی از فصل ها، تا به حال در کنکور سراسری سوال نیامده است ولی مطالعه دقیق آن در پاسخ دهی سوالات فصول دیگر بسیار موثر است. در جدول زیر میانگین تعداد سوالاتی که در سال های گذشته از فصل های مختلف کتاب های سال سوم و چهارم آمده است، آورده ام تا شما دانش آموزان عزیز با اهمیت فصول مختلف آشنا شوید.

زمین شناسی

زمین شناسی

 

 

نکات کلیدی مطالعه زمین شناسی اززبان برترین های کنکور؛

شمیم شفیعیون رتبه ۹ منطقه۱؛

در یادگیری درس زمین شناسی حفظ و به خاطر سپاری لغات و کلمات سخت و سنگین بیشتری اهمیت را دارد.

 

فرزین واحدی رتبه ۷کشور؛

افزایش ساعت مطالعه این درس و  افزایش دفعات مرور این درس کمک شایانی به من کرد.

 

مائده عابدیان رتبه ۱۰منطقه ۱:

با مطالعه ی خلاصه مطالب توانستم به درصد خوب و باور نکردنی برسم که نسبت به حجم مطالعه‌ام بسیار عالی بود.

 

مصیب سلیمانی رتبه ۶ منطقه۳؛

در ابتدا خط به خط کتاب را حفظ می‌کردم به همین خاطر مسائل مفهومی را نمی‌توانستم پاسخ دهم ، از طرفی بعد از یکی دو هفته ۷۰% نکات مهم کتاب را فراموش می‌کردم و مجبور بودم با صرف وقت زیادی دوباره کتاب را مطالعه کنم.

کاری که در این مورد انجام دادم این بود که در دوران طلایی ، درس های حفظی مثل سنگ ها را خلاصه کردم. همین بود که با صرف وقت کم‌تری برای این درس ( که درس خیلی مهمی به حساب نمی آمد ) ، مطالب کتاب را مرور کنم.

*به طورکلی باید گفت که: برگ برنده ی تراز کل در رتبه های برتردردست کسی است که درعین بال بودن تراز همه ی دروس درصد بالایی از درس زمین شناسی را هم داشته باشد پس درصدبالای این درس می تواند بی دقتی های دروس دیگررابپوشاند*

 

 

موفق باشید

گروه مشاوره ای مهندس محجوبه عظیمی

 

 

مقاله علمی و آموزشی «چگونه درس زمین شناسی را بخوانیم؟ »، نتیجه ی تحقیق و پژوهش میدانی، حاصل سال ها تجربه و نگارش هیئت تحریریه پورتال کنکورکی (کلید کنکور) می باشد.

 

برای دریافت یک جلسه مشاوره ای رایگان کلیک کنید.

 

 

نظرات شمادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


با عضویت در خبرنامه، تازه‌ترین نوشته‌های سایت را در ایمیل‌تان دریافت کنید. برای عضویت نشانی ایمیل خود را وارد کرده و بر روی دکمه عضویت کلیک نمایید.

تمامی حقوق برای {your site} محفوظ می باشد.

طراحی و اجرا : اِدو وب