به دنبال یک جلسه مشاوره رایگان هستید؟شبکه های اجتماعی

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More

دسترسی سریع

تبلیغات

چرا مطالبی را که می خوانیم باید مرور کنیم؟

چرا مطالبی را که می خوانیم باید مرور کنیم؟

 

 

چرا مطالبی را که می خوانیم باید مرور کنیم؟

چرا مطالبی را که می خوانیم باید مرور کنیم؟

 

 

 

 

چرا مطالبی را که می خوانیم باید مرور کنیم؟

فواید مرور دروس

اهمیت مرور و دوره مطالب درسی چیست؟

چگونه می‌توان همه مطالب را به خاطر سپرد؟

مرور مطالب درسی کنکور

 

یکی از عناصر اصلی درس خواندن که بدون آن فرآیند یادگیری ناقص می ماند «مرور و تکرار» آموخته ها است. ساختار ذهن ما به گونه است که برای دریافت کامل دروس و نیز به خاطر آوردن آنها در زمان مناسب نیازمند چند مرتبه برخورد و درگیری با مطالب است.

همه ما این تجربه را داشتیم که مطالعه مجدد یک کتاب مفیدتر است. همان طور که درک کامل پیام یک سخنرانی یا فیلم آموزشی نیازمند تکرار و تجدید نظر است.

 باید بدانی تو تنها کسی نیستی که بعد از مطالعه، قسمتی از مطالب را فراموش می کنی. بلکه همه افراد به این صورت هستند. بنابراین مرور و دوره برای همه افراد ضروری به نظر می رسد و این تعداد  دفعات مرور و تکرار است که باعث می شود در جلسه امتحان مطلب یادآوری شود یا خیر.

 

 

فوائد مرور و دوره

 

تکرار و دوره مطالب چند اثر مهم دارد:

 

۱- تفهیم عمیق مطالب:

 

همان طور که برای توصیف یک خیابان باید چندین بار در آن قدم بزیم تا بتوانیم تمام جزییات و کلیات آن را به خاطر بسپاریم، برای درس خواندن هم جهت حفظ کردن تمام نکات «مرور و تکرار» ضروری است.

 

۲- کشف ارتباط بین مطالب و فصل های یک کتاب:

 

کتب درسی از آنجا که جز به جز و پراکنده و در جلسات متعدد تدریس می شوند بیشتر از هر کتابی نیاز هست که مرور شوند. در هنگام تدریس دانش آموز به مبحث تدریس شده در هر جلسه ،  بدون پیوند با دیگر مباحث می نگرد. برای اینکه دانش اموز بتواند به تدریج ارتباط این مباحث را بفهمد انجام «مرور و تکرار» ضروری است. و به این ترتیب مباحث کتب درسی را می توان مانند زنجیره ای بهم پیوسته در نظر گرفت که در ذهن دانش آموز ثبت خواهد شد.

 

۳- یادسپاری مطالب:

 

پس از درک کامل پیام، برای به خاطر نگهداشتن آن نیز باید آن را تکرار نمود و بدون تکرار، ثبت آموخته ها در ذهن امکان پذیر نیست.

 

 

پاسخ به سوال یک دانش آموز:
تکرار کردن مداوم یک مطلب درسی برای من کسل کننده است. حوصله ندارم بارها یک درس را مطالعه کنم. چه راهکاری پیشنهاد می دهید؟

 

 

 

 

دوره درس ها

دوره درس ها

 

 

 

 

 

سوال مطرح شده یکی از سوالات رایج بچه هاست که حقیقتا هم حق دارید چون هر انسانی دارای سرشت تنوع طلبی است به همین دلیل اکثر دانش آموزان از «مرور و تکرار» فراری اند. اما با توجه به اهمیت مرور در فرآیند یادگیری و یادسپاری، نمی توان از آن صرف نظر کرد. برای حل کسالت آور بودن «مرور و تکرار»  به ترتیب کارهای زیر را انجام دهید:

 

* پیش مطالعه

 

* کلاس درس

 

* مطالعه پس از تدریس

 

* ارایه و توضیح مطلب برای دانش آموزان دیگر

 

* در مرحله بعد هم استفاده از یک منبع کمک درسی می تواند نیاز ما به تنوع را تامین کند.

 

* همچنین خلاصه نویسی یک راه دیگری است که برای غلبه بر این کسالت پیشنهاد می شود. با خلاصه کردن مطالب در کاغذهای رنگی همزمان هم مرور اولیه اتفاق می افتد و هم زمینه تنوع و ایجاد علاقه برای مرورهای بعدی ایجاد می شود.

 

 تمام مراحلی که در بالا ذکر شد هر کدام عهده دار یک مرحله از «دوره و مرور» است ولی به شکل های متنوع. اینکه منتظر بمانید تا یک درس در کلاس مطرح شود و پس از آن مطالب جزوه را بارها و بارها تکرار کنید  می تواند تبدیل به کار کسل کننده ای  شود.

 

 

 

موفق باشید

گروه مشاوره ای مهندس محجوبه عظیمی

 

 

 

 

 

نظرات شمادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


با عضویت در خبرنامه، تازه‌ترین نوشته‌های سایت را در ایمیل‌تان دریافت کنید. برای عضویت نشانی ایمیل خود را وارد کرده و بر روی دکمه عضویت کلیک نمایید.

تمامی حقوق برای {your site} محفوظ می باشد.

طراحی و اجرا : اِدو وب