به دنبال یک جلسه مشاوره رایگان هستید؟شبکه های اجتماعی

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More

دسترسی سریع

تبلیغات

هفت راهکار برای پیشرفت در دروس ریاضی و فیزیک

هفت راهکار برای پیشرفت در دروس ریاضی و فیزیک

 

 هفت راهکار برای پیشرفت در دروس ریاضی و فیزیک

هفت راهکار برای پیشرفت در دروس ریاضی و فیزیک

 

 

دروس ریاضی و فیزیک را دیر یاد میگیرم، چه راه حلی پیشنهاد می دهید؟

چرا درصدهای درس های ریاضی و فیزیک کم هستند؟

برای پیشرفت در درس های ریاضی و فیزیک چه راهکاری وجود دارد؟

 

 

ریاضی و فیزیک به این دلیل اهمیت ندارد که در اکثر رشته ها کاربرد دارد بلکه به این دلیل اهمیت دارد که پرداختن به آنها ذهن را شفاف می کند. خلاقیت را بالا می برد و باعث می شود مردم قبل از هر کاری فکرکنند ، برنامه ریزی کنند تا کمتر اشتباه کنند و اشتباهات را بتوانند جبران کنند.

با توجه به اینکه ریاضی و فیزیک جز دروس تحلیلی و محاسباتی هستند روند مطالعه و یادگیری در این دروس با درس های حفظی بسیار متفاوت است. در این مقاله قصد دارم راهکارهای پیشرفت در دروس ریاضی و فیزیک را به طور مفصل مطرح کنم.

 

 

۱- کتاب آموزشی متناسب با سطح دانش آموز

 

اول اینکه کتاب های آموزشی دروس ریاضی و فیزیک را متناسب با سطح خود انتخاب کنید. استفاده کردن از کتاب هایی با برندهای سنگین تست زنی برای داوطلبی که به تازگی مطالعه خود را شروع کرده نه تنها مفید نیست بلکه باعث دلزدگی او می شود و در پی آن کاهش اعتماد به نفس را به همراه دارد. پس کتاب های ریاضی و فیزیک تان را هوشمندانه و متناسب با سواد خودتان انتخاب کنید. برای انتخاب کتاب ها مشاوره تحصیلی می تواند گزینه خوبی باشد.

 

 

 هفت راهکار برای پیشرفت در دروس ریاضی و فیزیک

هفت راهکار برای پیشرفت در دروس ریاضی و فیزیک

۲- رعایت پیش نیاز ها

 

دوم اینکه پیش نیازهای هر مبحث ( ممکنه فصل های قبل همون کتاب باشه یا از سال های قبل باشه) را بشناسید و قبل از مطالعه تسلط کافی را در مباحث پیش نیاز بدست بیاورید. مثلا در درس ریاضی ابتدا باید دامنه ها را فرا بگیرید تا تابعی را بتوانید رسم کنید.

 

 

۳- خودتان سوالات را حل کنید

 

سوم اینکه باید به تمرین عملی مهارت های کسب شده و نکات درسی بپردازید. خودتون باید تک تک نمونه سوالات کتاب درسی و جزوه درسی ریاضی و فیزیک را حل کنید، اینکه راه حل ها را بخوانید اصلا کافی نیست و مطمینا بعدا با مشکل جدی بر می خورید. پس قلم و کاغذ را بردارید و بدون نگاه کردن به جواب سوالات خودتون اول حل کنید بعد جواب را ببینید. اگر این کار دشوار به نظر آمد، ابتدا سوالات را در حالتی که کتاب و جزوه تان باز است حل کنید بعد از آن کتاب ها را ببندید و خودتان به تنهایی سعی کنید از پس سوالات بربیایید. سپس می توانید شروع به تست زدن بکنید. این راه حل تضمینی برای فراگرفتن دروس تحلیلی است. درس های ریاضی و فیزیک را مانند دین و زندگی و یا تاریخ نمیشود حفظ کرد. پس خودتون دست به قلم شوید.

 

 

۴- تایم کوتاه در مقابل دفعات زیاد

 

چهار اینکه دروس ریاضی و فیزیک را به شیوه” توزیع یادگیری” بخوانید. حتما میپرسید شیوه توزیع یادگیری چیست؟

تحقیقات تجربی روان شناسان معاصر ثابت کرده است که توزیع یادگیری یا تمرین آن ، در فاصله های زمانی دور از هم که در آن فرصت هایی برای استراحت فراهم شود به سرعت یادگیری و تثبیت آن در حافظه کمک می کند ۰در این روش هر بار در تایم کم، حجم اندکی از مطلب خوانده می شود. این تحقیقات همچنین ثابت کرده است که یادگیری با استفاده از روش توزیع بسیار بهتر ار یادگیری به روش متمرکز است . روش متمرکز روشی است که در طول مدت زمانی پیوسته و بدون فاصله های استراحت صورت می گیرد.

این شیوه مخصوص بچه هایی هست که فوق العاده با این مدل درس ها مشکل دارند. و یا پایه درسی ضعیفی دارند و مشکل به سال های قبل تحصیلی بر میگردد.

در این شیوه ما سعی داریم ذهنیت بد ایجاد شده در دروس فیزیک و ریاضی به ذهنیت خوب تبدیل شود. در روش ” توزیع یادگیری” چون حجم مطلب اندک است، می توانید به راحتی به آن مسلط شوید و به مرور انگیزه مطالعه تون برای مطالعه دو درس فیزیک و ریاضی بالا می روند.

 

 

۵- مفهومی بخوانید.

 

پنجم توجه به این موضوع است که، در کنکور حافظه بلند مدت شما خیلی بیشتر از حافظه کوتاه مدت به کارتان می آید. خواندن سطحی باعث تسلط مقطعی وسپردن مطالب به حافظه کوتاه مدت می شود. تا وقتی که ریاضی و فیزیک را مفهومی یاد نگیرید، به حافظه طولانی مدت شما منتقل نمی شود.

              

گام های تقویت ریاضی و فیزیک - راهکار برای پیشرفت ریاضی و فیزیک

راهکار برای پیشرفت ریاضی و فیزیک

                

۶- مبحثی بخوانید

 

ششم اینکه مطالب رابصورت مبحثی بخوانید . یعنی مباحث سال دوم به مباحث سال سوم ربط دارد سال دوم و سوم را باید باهم خواند نه بصورت مجزا.

بعضی از مطالب به صورت زنجیره وار به همدیگر ارتباط دارد ولی بعضی دیگرنه. مثلا در فیزیک بخش آینه ها فصل کاملا مجزا است و به فصول دیگر ارتباطی ندارد ولی در ریاضی بحث تابع و مشتق کاملا به همدیگر وابسته هستند و باید دو موضوع را فراگرفت تا بتوان مسائل را حل کرد. 

               

 

۷-  صبر

 

هفتم اینکه برای پیشرفت در دروس ریاضی و فیزیک باید صبور باشی، این درس ها سخت فراگرفته می شوند اما سخت هم فراموش می شوند. ولی درس های حفظی مانند تاریخ و دینی و…  در عرض چند روز می توان پیشرفت زیادی داشت، اما اگر مرور نشوند به راحتی فراموش می شوند.

 

 

موفق باشید

گروه مشاوره ای مهندس محجوبه عظیمی

                                                   

 

 

 

نظرات شمادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


با عضویت در خبرنامه، تازه‌ترین نوشته‌های سایت را در ایمیل‌تان دریافت کنید. برای عضویت نشانی ایمیل خود را وارد کرده و بر روی دکمه عضویت کلیک نمایید.

تمامی حقوق برای {your site} محفوظ می باشد.

طراحی و اجرا : اِدو وب