به دنبال یک جلسه مشاوره رایگان هستید؟شبکه های اجتماعی

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More

دسترسی سریع

تبلیغات

فواید ورزش برای کنکوری ها

فواید ورزش برای کنکوری ها

فواید ورزش برای کنکوری ها - ورزش و کنکور

فواید ورزش برای کنکوری ها – ورزش و کنکور

 

 

 

 

فواید ورزش برای کنکوری ها چیست؟

آیا ورزش کردن بر بازده کنکوری ها تاثیر گذار است؟

چه نوع ورزشی برای کنکوری ها مناسب تر است؟

 

 

حتما شما هم شنیدهاید که میگویند، «عقل سالم در بدن سالم است» و بدن سالم جز با تغذیهی مناسب، خواب کافی، آرامش روحی و تحرک به دست نمیآید. در این بین، نقش ورزش را نمیتوان نادیده گرفت. تحقیقات مختلف روانشناسان در سراسر دنیا نشان میدهد، نوجوانانی که به طور مرتب ورزش میکنند، به طور متوسط تحصیلات موفقتری نسبت به هم سن و سالان خود دارند که اصلاً ورزش نمیکنند. 

ورزش در خارج از مدرسه نیز میزان کارآیی دانشآموزان را در مدرسه و موفقیت آنها را در دانشگاه تا حد بسیار زیادی افزایش میدهد. پس توصیه میشود، دانشآموزان برای افزایش کارآیی مغز، حداقل دو بار در هفته به باشگاه ورزشی بروند ورزش کنند و یا روزی نیم ساعت (به ویژه صبحها) در فضای باز نرمش کنند و آهسته بدوند.

 

فواید ورزش

 

ورزش کردن نه تنها فواید جسمانی با خود به همراه می‌آورد بلکه می‌تواند فواید روان‌شناختی بسیاری برای داوطلبان کنکور به خصوص در روزهای پراسترس پایانی داشته باشد.

کاهش افسردگی، کاهش اضطراب و استرس و بالا بردن عزت نفس و آسایش فکری از جمله فواید ورزش برای کنکوری ها است. در واقع ورزش کردن، سبب ترشح هورمون آدرنالین در بدن شده و این هورمون در بدن به بیدار ماندن بیش‌تر و تمرکز افراد کمک می‌کند.

کارشناسان برای زنگ ورزش کنکوری‌ها توصیه‌هایی دارند. آنها می گویند؛داوطلبان کنکور باید در برنامه خود، به خصوص در روزهای پایانی مانده به آزمون سراسری حرکات کششی را در طول روز جزو برنامه‌هایشان قرار دهند.

افرادی که برای کنکور درس می‌خوانند به علت نشستن‌های طولانی مدت در شبانه روز و گاهی خم شدن بر روی کتب درسی بیش از افراد دیگر نیاز به ورزش را احساس می‌کنند زیرا این افراد دچار کشیدگی مفاصل و ایجاد نقاط دردناک در شانه‌ها، زانوها، لگن و کمرشان می‌شوند که این احساس خستگی و ناراحتی در قسمت کمر و گردن باعث عدم تمرکز و خستگی مفرط در داوطلبان  کنکور می شود. پس باید با جدیت با این موضوع برخورد کرد که برایتان مشکلی ایجاد نکند.

 

برای مقابله با این موضوع باید نرمش هایی را انجام دهید که در زیر به چند نمونه از آن اشاره می کنیم:

 

نرمش عضلات کمر (قسمت پایین پشت)

 

 

۱- روی زمین بنشینید. پای چپ کشیده و پای راست جمع شده است. دست چپ به زانوی پای راست در قسمت خارجی آن تکیه دارد. بالا‌تنه و سر را آهسته و محتاطانه به طرف راست بچرخانید و دست راست را به عنوان تکیه‌گاه روی زمین قرار دهید.

۲- به پشت بخوابید و دست راست را در پهلوی بدن بکشید. حالا پای راست را خم کرده و سعی کنید که زانوی آن را از طرف چپ، آهسته به زمین برسانید. دقت کنید که شانه‌ها کاملاً روی زمین باقی بمانند.

۳- روی ساق‌های پا نشسته و دست‌ها را کاملاً به طرف جلو بکشید و تمام عضلات را منقبض کنید.

نرمش عضلات گردن

۱-در حال نشسته، سر را کمی به پهلو متمایل کنید. سر را نچرخانید و شانه را به طرف بالا نیاورید. با دست دیگر می‌توانید خمیدگی را کمی بیشتر کنید. دست دیگر (دست مخالف) شانه را به طرف پایین می‌کشید.

۲- در حالت ایستاده، سر را به پهلو متمایل کنید. بدون آنکه سر را بچرخانید، دست‌ها شل و آویزان هستند.

۳- در حالت نشسته، سر را به پهلو بچرخانید. چانه به طرف شانه قرار دارد.

فواید ورزش برای کنکوری ها

فواید ورزش برای کنکوری ها

 

 

کشش کامل بدن

 

۱- در حالت ایستاده، به طور متناوب یک دست را کاملاً به طرف بالا بکشید. مچ دست شکسته شده و کف دست به طرف بالاست.

۲-  در حالت ایستاده، یک دست را از روی سر عبور داده و به پهلو ببرید و با دست دیگر، آن را کمی به طرف خارج بکشید؛ بدون آنکه شانه و تهی‌گاه چرخش کنند. دقت کنید که لازم است این تمرین­ها را  به طور منظم، سه تا چهار بار در هفته و هر‌بار نیم ساعت انجام دهید تا اثرات مثبت تمرین آشکار می‌شود؛ پس زمان تمرین را در برنامه‌ روزمرۀ خود بگنجانید؛ در غیر این صورت، همواره یک بهانه به وجود می‌آید که تمرین نکنید.

همچنین لازم است که یک مکان آرام را برای انجام این تمرین‌ها انتخاب کنید. این آرامش، بخصوص در حین انجام تمرینات کششی و انبساطی، دارای اهمیت بسیار زیادی است. برای انجام تمرینات زمینی می‌توانید از یک زیر‌انداز استفاده کنید.

به طریقۀ  اجرای صحیح حرکات نیز دقت کنید؛ زیرا اغلب نکات کوچک و ظریف هستند که نقش مهمی را در رسیدن به اهداف مورد نظر یا نرسیدن به نتیجۀ دلخواه ایفا می‌کنند.

در ضمن، تمام تمرینات را آرام و منظم انجام دهید و هیچ‌گاه از مرز درد عبور نکنید؛ البته نحوۀ تنفس نیز در حین ورزش و بعد از آن، بسیار مهم است. باید سعی کنید که نفس های عمیق بکشید و به طور منظم، تنفس کنید. در نهایت باید گفت که این تمرین‌­ها  و حرکات برای افراد سالم است.

به امید روزهای پرنشاط

 

 

موفق باشید

گروه مشاوره ای مهندس محجوبه عظیمی

 

 

 

نظرات شمادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


با عضویت در خبرنامه، تازه‌ترین نوشته‌های سایت را در ایمیل‌تان دریافت کنید. برای عضویت نشانی ایمیل خود را وارد کرده و بر روی دکمه عضویت کلیک نمایید.

تمامی حقوق برای {your site} محفوظ می باشد.

طراحی و اجرا : اِدو وب