به دنبال یک جلسه مشاوره رایگان هستید؟



شبکه های اجتماعی

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More

دسترسی سریع

تبلیغات

عادت های غلط مطالعه

عادت های غلط مطالعه

 

 

عادت های غلط مطالعه

عادت های غلط مطالعه

 

 

عادت های غلط مطالعه چه تاثیری در روند یادگیری خواهد داشت؟

 برای ترک عادت های غلط مطالعه، چه راه حل هایی پیشنها می دهید؟

عادت های غلط مطالعه چه عواقبی در پی دارند؟

 

داشتن بعضی عادت ها، نه تنها سرعت مطالعه و انرژی ما را کاهش میدهد، بلکه از میزان تمرکز ما نیز میکاهد. هر کدام از ما ممکن است روشی مجزا برای مطالعه داشته باشیم اما باید ببینیم ایا این روشی که استفاده می کنیم به موفقیت ما کمک می کند یا خیر؟.

با ما همراه باشید تا عادت های غلط مطالعه را شناسایی کنید و راه حل های ما را بشنوید.

 

 

۱بلند خواندن

بلند خواندن یکی از عادت های غلط مطالعه است که تعداد زیادی از دانش آموزان از به این روش درس می خوانند، بدون اینکه از معایب آن آگاه باشند. در این روش فرد برای مطالعه، مطالب کتاب را بلند بلند تکرار می کند و همین باعث کند شدن سرعت مطالعه و خستگی می شود. در بلند خوانی دوعمل انجام می شود، فرد ابتدا کلمات را می بیند و بعد آنها را تلفظ می کند ودر نهایت می شنود. عدم تطابق سرعت این دو، باعث کاهش سرعت مطالعه می شود. بدانید وقتی شما با صدای بلند درس میخوانید سرعت مطالعه شما به یک سوم کاهش می یابد. همین رقم نشان میدهد اگر دچار این عادت هستید، سعی در برطرف کردن آن نمایید. زیرا در مطالعه برای کنکور، حجم مطالب زیاد است و زمان کم.

عادت های غلط مطالعه

عادت های غلط مطالعه

 

 

معایب دیگر بلند خواندن

 

  1. بلند خوانی نیاز به مکانی خاص دارد، چون ممکن است صدای فرد باعث آزار دیگران شود.
  2. بلندخوانی به علت ایجاد سر و صدا باعث تحریک اعصاب و خستگی فرد می شود.
  3. تنها فایده بلند خوانی زمانی است که فرد نمی تواند تمرکز کند و با بلند خوانی به افزایش تمرکز خود کمک می کند؛ ولی باید دقت کند که این روش به نوعی عادت تبدیل نشود.

پیشنهاد: برای ترک این عادت پیشنهاد ما این است که، مدتی در کتابخانه درس بخوانید . این کار ممکن است در ابتدا برای تان سخت باشد و فکر کنید که مطالب را یاد نگرفتید اما به مرور زمان عادت می کنید.

 

 

۲راه رفتن هنگام مطالعه

در دست گرفتن کتاب و راه رفتن در هنگام مطالعه جز عادت های غلط مطالعه محسوب می شود. این عادت باعث می شود هنگام مطالعه فرد خسته شود و با کمبود زمانی مواجه شود.

 

 

معایب دیگر راه رفتن

  1. راه رفتن و حرکت مداوم کتاب، باعث تغییر مداوم عدسی چشم برای تطابق فاصله می شود و این مساله به چشم آسیب می زند و باعث خستگی سریع فرد می شود.
  2. در هنگام راه رفتن، فرد ناخودآگاه حواسش به این است که پایش به جایی گیر نکند و … همین امر موجب کاهش تمرکز و یادگیری می شود.

پیشنهاد: خلاصه نویسی کنید. با این ترفند هم عادت راه رفتن را از خود دور می کنید و هم یکی از رکن های اساسی مطالعه موثر یا همان خلاصه نویسی رو انجام میدهید.

 

 

۳- وسواس در مطالعه

افرادی که یک مطلب را چندین بار مطالعه می کنند، ولی باز هم احساس می کنند آن را بلد نیستند و نیاز به مطالعه مجدد دارند وسواس در مطالعه دارند. این مورد یکی از بدترین عادت های غلط مطالعه می باشد زیرا زمان قابل توجهی را تلف می کند.

 

 

معایب وسواس داشتن در مطالعه

  1. این عادت موجب اتلاف وقت در مطالعه می شود.
  2. وسواس در مطالعه، عدم تمرکز حواس و ایجاد حواس پرتی را به دنبال خواهد داشت.
  3. خسته شدن ذهن و بی حوصله شدن و در نتیجه بی علاقگی نسبت به درس پیامد بعدی این عادت بد است.

پیشنهاد: برای برطرف کردن این روش می توانید چشم خود را تنبیه کنید. با قرار دادن یک کاغذ بر روی مطالب به چشم تان فرصت برگشتن و دوباره خوانی را ندهید. حواس تان باشد که سرعت دست تان هم باید با چشم تان هماهنگ باشد و سریع این کار را انجام دهد تا ذهن تان بتواند تصویری کلی از مطلب پیدا کند.

 

 

۴لم دادن یا دراز کشیدن در هنگام مطالعه

این مورد یکی از شایع ترین عادت های غلط مطالعه است که باید به مرور زمان این عادت را از خود دور کرد.

 

معایب دراز کشیدن در هنگام مطالعه

 

مطالعه در حالتی که چشم‌ها افتاده باشند موجب تفاوت در شماره چشم‌ها و یا تغییر در محور آستیگماتیسم چشم می‌شود. در هنگام مطالعه باید فاصله چشم‌ها با کتاب و تلویزیون باید یکسان باشد و بهتر است چشم‌ها در حالت کاملا افقی قرار داشته باشند و به طور مستقیم به سطح نگاه شود. برخی افراد هنگام مطالعه، روی یک دست دراز می‌کشند و کتاب را روی زمین قرار می‌دهند که در این حالت محور چشم‌ها به صورت عمودی نسبت به زمین قرار می‌گیرند. در این شرایط فاصله دو چشم با کتاب برابر نیست و این موجب مشکلات بینایی می‌شود.

 

 

۵- مطالعه به همراه وسایل صوتی و تصویری

کسانی که هنگام مطالعه رو به روی تلویزیون می نشینند و یا گوش شان به صدای رادیو و اهنگ است به این عادت مبتلا هستند. این مورد نیز یکی دیگر از  عادت های غلط مطالعه است که باید به مرور زمان برطرف شود.

 

 

عادت های غلط مطالعه

عادت های غلط مطالعه

 

 

 

معایب مطالعه به همراه وسایل صوتی و تصویری

 

  1. عملکرد مغزو ذهن انسان به گونه ای نیست که بتواند توجه و تمرکز خود را هم زمان به چند مساله معطوف کند. بنابراین ناخودآگاه کارایی فرد پایین می آید.
  2. وقتی فرد موسیقی گوش می کند، بخش شنیداری مغز فعال می شود در نتیجه بخش یادگیری دیداری شما نمی تواند متمرکز شود.

 

پیشنهاد: با شنیدن موسیقی های بی کلام آرام کم کم این عادت غلط مطالعه را از برنامه مطالعاتی تان حذف کنید تا به مرحله ای برسید که بتوانید در سکوت مطالعه کنید.

 

 

موفق باشید

 

گروه مشاوره ای مهندس محجوبه عظیمی

 

 

 

 

 

نظرات شما



دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


با عضویت در خبرنامه، تازه‌ترین نوشته‌های سایت را در ایمیل‌تان دریافت کنید. برای عضویت نشانی ایمیل خود را وارد کرده و بر روی دکمه عضویت کلیک نمایید.

تمامی حقوق برای {your site} محفوظ می باشد.

طراحی و اجرا : اِدو وب