به دنبال یک جلسه مشاوره رایگان هستید؟شبکه های اجتماعی

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More

دسترسی سریع

تبلیغات

شیوه مناسب خلاصه نویسی

شیوه مناسب خلاصه نویسی

 

 

شیوه مناسب جهت خلاصه نویسی

شیوه مناسب خلاصه نویسی

 

 

 

” وقت کافی برای خواندن مطالب درسی نداریم، خلاصه نویسی هم بکنیم؟! “

خلاصه نویسی چیست و چرا باید انجام شود؟

شیوه مناسب جهت خلاصه نویسی کدام است؟

 اشتباهات رایج در خلاصه نویسی کدام است؟

 

ممکن است برایتان پیش آمده باشد که با توجه به عدم اطلاع از مفاد آزمون نمیتوانیم مطالب را اولیت بندی کنیم. و یا پس از نوشتن خلاصه ها متوجه می شویم، مباحثی که فکر می کردیم مهم است اهمیت ندارند. و در عوض از کنار خیلی از مباحث به راحتی گذشته ایم.

 

 در ادامه روش صحیح خلاصه نویسی را بیان خواهم کرد.

۱- تا وقتی که مفاهیم درس برایتان جا نیافته است خلاصه نویسی نکنید. بعضی از دانش آموزان بلافاصله بعد از باز کردن فصل جدید کتاب شروع به نوشتن می کنند. در این حالت آنها فقط یک کپی از کتاب درسی برای خودشان تهیه می کنند. پس از یادگیری عمیق و حل چند نمونه سوال پی می برید که فقط چند نکته یا تعریف و فرمول است که نیاز به خط کشیدن یا یاداشت کردن دارد.

 

۲- یک دفترچه مجزا داشته باشید یا نهایتا چند برگه را بهم متصل کنید و از پراکنده نویسی جدا خودداری کنید. پس از مدتی که خلاصه های شما زیاد شد، پیدا کردن مطلب مود نظر در میان انبوهی از برگه ها تقریبا غیر ممکن است. در این حالت خلاصه نویسی نه تنها کمکی به شما نمی کند بلکه باعث اتلاف وقت و سردرگمی شما می شود.

 

۳- تلاش کنید مفاهیم را با زبان خودتان بیان کنید و از نوشتن عین جملات در دفترچه دوری کنید.

 

۴- تا جایی که می توانید اطلاعات را به صورت نمودار درآورید یا برایشان جدول بکشید. اگر بتوانید مطالب تو در تو را به صورت نمودار یا جدول بنویسید خیلی ساده تر می توانید از آنها استفاده کنید.

 

۵- وقتی سوالات آزمون های آزمایشی را تحلیل و بررسی می کنید و یا زمانی که تست می زنید اگر به نکته جدیدی برخوردید. وارد این دفترچه ارزشمند بکنید. این دفترچه یکی از منابع کنکور محسوب خواهد شد.

 

۶- همزمان با مطالعه خلاصه نویسی نکند زیرا باعث کند شدن و کاهش تمرکز هنگام مطالعه می شود. هر متن طولانی توسط یک سری عنوان و زیر عنوان ها به بخش های مجزایی تفکیک شده  است. یک بخش را کامل بخوانید سپس مطالبی را که برداشت کرده با زبان خودتان بنویسید.

 

شیوه مناسب جهت خلاصه نویسی

شیوه مناسب جهت خلاصه نویسی

 

 

 

مزیت های خلاصه نویسی

 

۱- مزیت این کار در این است که کلیدواژگان را یک دور در ذهن تکرار میکنید. سپس یک دور می نویسید. این کار باعث می شود مطالب به حافظه بلند مدت شما منتقل شود.

 

۲- مزیت دیگر خلاصه نویسی این است که اگر مفهوم درس را درک کرده باشید برای مرور و یا دوره نیاز به مطالعه کل درس نیست و با مطالعه بخش های خلاصه شده و یا نمودارها و جدول ها، سریعا مطالب یاداوری می شود و باعث کاهش زمان مطالعه شما خواهد شد. در واقع زمانی را که قبلا برای خلاصه نویسی صرف کرده اید به این صورت جبران خواهد شد. بنابراین خلاصه نویسی نه تنها باعث اتلاف وقت نیست بلکه صرفه جویی زمان را در پی دارد.

 

بدون خلاصه نویسی در دوران جمع بندی به مشکل بر خواهید خورد. با توجه اینکه حجم مطالبی که برای کنکور مطالعه می کنید زیاد است. مطالعه این حجم در دوران جمع بندی و تقریبا غیر ممکن است . این موقع است خلاصه ها بسیار به کارتان خواهد آمد.

 

 

موفق باشید

گروه مشاوره ای مهندس محجوبه عظیمی

 

 

 

 

نظرات شمادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


با عضویت در خبرنامه، تازه‌ترین نوشته‌های سایت را در ایمیل‌تان دریافت کنید. برای عضویت نشانی ایمیل خود را وارد کرده و بر روی دکمه عضویت کلیک نمایید.

تمامی حقوق برای {your site} محفوظ می باشد.

طراحی و اجرا : اِدو وب