به دنبال یک جلسه مشاوره رایگان هستید؟شبکه های اجتماعی

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More

دسترسی سریع

تبلیغات

سوالات دام دار آموزشی را چگونه بشناسیم و چگونه به انها پاسخ دهیم؟

سوالات دام دار آموزشی را چگونه بشناسیم و چگونه به انها پاسخ دهیم؟

 

 سوالات دام دار آموزشی را چگونه بشناسیم و چگونه به آنها پاسخ دهیم؟

سوالات دام دار آموزشی را چگونه بشناسیم
و چگونه به آنها پاسخ دهیم؟

 

 

سوالات دام دار آموزشی چیست؟

 

دام آموزشی یا گزینه دام، به گزینه ای گفته می شود که پاسخ صحیح نیست ولی توسط خیلی از دانش آموزان به عنوان گزینه صحیح انتخاب می شوند.

این سوالات ما را به اشتباه می اندازند و حواس ما رو از پاسخ درست پرت می کنند. در واقع طراح عمدا سوال را دام دار طرح می کند که علاوه بر دانش دانش آموز مهارت و تمرکز حواس او نیز مورد سنجش قرار بگیرد. جنبه مثبت سوالات دام دار این است که دانش آموز یادگیری های ناقص خود را می شناسد و می تواند درصدد جبران آنها بربیاید. و یادگیری ناقص خود را به یادگیری کامل تبدیل کند.

بچه هایی که در تله سوالات دام دار می افتند، در بیشتر مواقع از درستی گزینه انتخابی خود مطمین هستند. به عبارتی دانش آموز اکثر اوقات دانش کافی دارد. ولی گاهی هم پیش می آید که بر اثر سرسری درس خواندن و اطلاعات ناقص در انتخاب گزینه درست دچار مشکل می شوند.

 

سوالات دام دار چگونه طراحی می شوند؟

 

طراح برای گیج کردن دانش آموز از عباراتی مانند ” به جز ، به غیر ازو..” استفاده می کنند. یا در انتهای سوال از واژه ” نیست” استفاده می کند و وقتی دانش اموز سوال را تا انتها نخواند این واژه از چشم او دور می ماند و گزینه اشتباه را انتخاب می کند.

گاهی پیش می آید که طراح با طولانی کردن صورت سوال سعی در گمراه کردن دانش آموز دارد. گاها هم در دروسی مثل فیزیک اطلاعات و اعداد زیادی داده می شود که حواس دانش اموز از اصل خواسته مسِله پرت شود.

این را بدانید که طراحان سوال دقیقا از نقاط ضعف دانش آموز مطلع است و می دانند در هر مبحث بیشتر در چه دام هایی می افتند. و آنها را در گزینه ها قرار می دهد. پس توجه داشته باشید گزینه های غلط یک سوال شانسی طرح نمی شوند. تمام احتمالاتی که ممکن است یک دانش آموز به خطا بیفتد از قبل پیش بینی شده است. در سوالات حل شدنی در دروسی مثل شیمی ، فیزیک و ریاضی طراح اشتباهات متداول بچه ها را در نظر می گیرند برآن مبنا سوال را تا آخر حل می کنند و آن جواب را به عنوان گزینه غلط قرار می دهند.

 

چگونه به سوالات دام دار پاسخ دهیم؟

 

  • تا جای ممکن از محاسبات ذهنی خودداری کنید.
  • هنگام مطالعه دروس مفهومی بخوانید و تست زیاد بزنید. هنگام تمرین زیاد خیلی از دام ها را خواهید شناخت.
  • اگر بی دقت هستند استارت حل این مشکل را خانه بزنید. یعنی چی؟ یعنی اینکه تلاش کنید در خانه تست ها را کامل و تا اخر بخوانید. و نهایت دقت خود را به خرج دهید.
  • صورت سوالات را حتما تا آخر بخوانید. درست است که زمان آزمون ها محدود است. ولی خواندن صورت سوال به صورت ناقص نمره منفی را در بر خواهد داشت.
  • به فعل‌های مثبت و منفی که در صورت سؤال به کار رفته توجه کنیم؛ مثل نیست یا است، وجود ندارد، نمی‌شود، دقت مضاعف داشته باشید.

موفق باشید

گروه مشاوره ای محجوبه عظیمی

برای دریافت اولین جلسه ای مشاوره ای رایگان خود اینجا کلیک کنید.

 

 

نظرات شمادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


با عضویت در خبرنامه، تازه‌ترین نوشته‌های سایت را در ایمیل‌تان دریافت کنید. برای عضویت نشانی ایمیل خود را وارد کرده و بر روی دکمه عضویت کلیک نمایید.

تمامی حقوق برای {your site} محفوظ می باشد.

طراحی و اجرا : اِدو وب