به دنبال یک جلسه مشاوره رایگان هستید؟شبکه های اجتماعی

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More

دسترسی سریع

تبلیغات

راهکارهای افزایش تمرکز و پرورش ذهن

راهکارهای افزایش تمرکز و پرورش ذهن

راهکارهای افزایش تمرکز و پرورش ذهن

راهکارهای افزایش تمرکز و پرورش ذهن

 

چگونه تمرکز را افزایش دهیم؟

پرورش تمرکز چیست؟

تمرکز لازمه موفقیت در هر کاری است. از سخنرانی در یک جمع و آشپزی و بازی کردن گرفته تا درس خواندن. ولی گاهی اوقات افکار ما پراکنده است و ذهن از موضوعی به موضوع دیگر کشیده می شود. اگر پراکنده شدن افکار برای شما به وفور اتفاق می افتد  نیاز است حافظه و تمرکز خود را تقویت کنید. خوشبختانه تمرکز یک مهارت است که یادگیری آن نیاز به تمرین دارد.

 

در ادامه به شما یاد می دهیم چطور تمرکز خود را افزایش دهید.

چهار تکنیک مجزا مطرح می شود. با ما همراه باشید.

 

مهارت اول : حواست رو جمع کن!

هنگامی که حواستان پرت می شود، به خود یادآوری کنید که حواستو جمع کن”. در واقع نوعی هشدار دادن به خودتان است. این روش به ظاهر ساده ولی کاربردی است. پس از مدتی ذهن شما یاد میگیرد که در هر شرایط و مکانی، فقط به آن موقعیت فکر کند و سرگردان نشود. برای مثال وقتی سر کلاس هستید و فکرتان متمرکز نیست، و یا سر جلسه امتحان از این راهکار بهره ببرید.

وقتی برای مدتی این تمرین را انجام دهید، خودتان متوجه خواهید شد که مدت زمانی که متمرکز مانده اید بیشتر شده است.

 

مهارت دوم : اختصاص زمان برای افکار مزاحم

هر روز نیم ساعت را به نوشتن افکار مزاحم اختصاص دهید.( بهتر است ساعت مشخصی در طول روز داشته باشد. مثلا بعد ناهار). اگر در هنگام درس خواندن فکری به ذهنتان خطور کرد. به خود بگویید: الان زمان درس خواندن من است، بعد ناهار ( یا هر تایم دیگه ای که برای خودتون مشخص کردید.) دربارش فکر میکنم.

 و اجازه دهید از ذهنتان خارج شود. در بازه زمانی که قبلا برای خود تعیین کرده اید، دغدغه های فکری خود را بنویسید یا اگر لازم است با کسی مطرح کنید. در این روش خیالتان راحت است که به مسائل فرعی زندگی تان هم رسیدگی خواهید کرد.

کسانی که از این روش استفاده کرده اند، توانسته اند ۳۵ درصد از افکار مزاحم را در طول ۴ هفته در خود کاهش دهند. این تغییر بزرگی است.

 

مراحل اساسی این روش به طور خلاصه عبارتند از:

 

۱- زمان ویژه را در هر روز برای این کار در نظر بگیرید.

۲- وقتی افکار مزاحم وارد ذهن شما شدند، خیال خود را راحت کنید که زمان خاصی برای این افکار در نظر گرفته اید.

۳- در همان زمان به افکار مزاحم خود رسیدگی کنید. اگر نیاز است درباره آنها فکر کنید و تصمیم خاصی بگیرید و یا برای کاهش تنش واسترس انها رو روی کاغذ بنویسید و یا اگر نیاز است با کسی مطرح کنید.

 

مهارت سوم : عوض کردن موضوع

بسیاری از دانش آموزان به وسیله تغییردادن موضوع مطالعه، به تمرکزشان کمک می کنند. شما هم می توانید موضوعات مختلفی را درنظرگرفته وبا عوض کردن عنوان درس هایی که باید مطالعه نمایید، آنها را منظم کنید.

 

مهارت چهارم : تکنیک پرسش و پاسخ در حین مطالعه

سطح فعالیت خود را در حین مطالعه بالا ببرید. این کار بسیار ساده و کاربردی است. بعد از مطالعه هر بخش از کتاب پرسش هایی را طرح و به آنها پاسخ دهید و جاهایی که متوجه نمی شوید را علامت بزنید تا در جلسات بعدی از معلمتان بپرسید.

پرسش هایی که برای هر قسمت طرح می کنید مرکزیتی به افکار شما می دهند و باعث می شوند که روی مطلب مورد مطالعه مسلط شوید.

 

 

موفق باشید

گروه مشاوره ای مهندس محجوبه عظیمی

برای دریافت یک جلسه مشاوره ای رایگان اینجا کلیک کنید.

 

نظرات شمادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


با عضویت در خبرنامه، تازه‌ترین نوشته‌های سایت را در ایمیل‌تان دریافت کنید. برای عضویت نشانی ایمیل خود را وارد کرده و بر روی دکمه عضویت کلیک نمایید.

تمامی حقوق برای {your site} محفوظ می باشد.

طراحی و اجرا : اِدو وب