به دنبال یک جلسه مشاوره رایگان هستید؟شبکه های اجتماعی

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More

دسترسی سریع

تبلیغات

دلایل غلط زدن سؤالات و راه‌حل رفع آن

دلایل غلط زدن سؤالات و راه‌حل رفع آن

 

دلایل غلط زدن سؤالات و راه‌حل رفع آن

دلایل غلط زدن سؤالات و راه‌حل رفع آن

 

علت های غلط زدن تست ها چیست؟

چرا تعداد غلط ها در آزمون های آزمایشی بالاست؟

 

سوالات چهارگزینه کنکور و آزمون های آزمایشی، جای هیچ گونه اشتباهی برای دانش آموز نمی گذارد. مخصوصا در سوالات محاسباتی به محض کوچکترین خطا در روند محاسبات به گزینه نادرست می انجامد. این آزمون ها دیگر شبیه امتحات مدرسه نیست که به صورت تشریحی برگزار شود. در امتحانات تشریحی عدم تسلط بر مباحث و یا اشتباهات محاسباتی باعث از بین رفتن بخشی از نمره می شود و بخش دیگرآن قابل کسب است. اما در سوالات تستی علاوه از دست دادن آن سوال، نمره منفی هم به داوطلب تعلق می گیرد. با توجه به مباحثی که مطرح کردم پیدا کردن دلایل غلط زدن سوالات و تلاش برای رفع آن به خصوص پس از آزمون های آزمایشی بسیار حیاتی است.

می‌توان به تجربه گفت عمدتاً عواملی نظیر یادگیری ناقص، عدم تسلط، اشتباهات محاسباتی، اشتباه در درک سؤال، جابه‌جا وارد کردن پاسخ، پاسخ به سؤالات شک‌دار و شانسی زدن موجب پاسخ غلط به سؤال می‌شود.

هر دانش آموز بنابر دو الی سه دلیل از دلایل گفته شده به جواب غلط می رسد. که این علت ها باید به وسیله تحلیل آزمون های آزمایشی و یا حتی تست هایی که هر دانش آموز در خانه می زند، کشف شود.

خود داوطلب و یا مشاور او موظف است این عوامل را بیرون بکشد. تا به تدریج دانش آموز  شروع به رفع نواقص احتمالی کند و به دنبال آن درصد های دانش آموز افزایش یابد. 

 

در ادامه در مورد علت های غلط زدن، بیشتر توضیح می دهم.

 

یادگیری ناقص:

مطالعه برای هر فرد شامل سه مرحله ۱- ادراک ۲- تثبیت ۳- تسلط کامل می شود. تا زمانی که سه مرحله به طور کامل انجام نشود، نمی توان انتظار داشت که منجر به نتیجه مطلوب در تست زنی شود. در این حالت درک کاملی از مبحث ایجاد نشده است و نیاز به بازخوانی، تکرار و به تبع افزایش ساعت مطالعه است.

 

عدم تسلط:

در این حالت فهم و ادراک به طور کامل صورت گرفته است. اما دانش آموز به دلیل اینکه تست کافی نزده است، دچار مشکل خواهد شد.

 

اشتباهات محاسباتی:

در این حالت دانش اموز  کاملا بر راه حل احاطه دارد، اما بنا بر دلایلی از قبیل استرس، عجله کردن و غیره به جواب نادرست برسد. این دانش آموز باید روش های مدیریت زمان و کنترل استرس در سر جلسه را فراگیرد.

 

اشتباه در درک سؤال:

عدم توجه به فعل‌ها و قیدهای صورت سؤال موجب اشتباه می‌شود. راه‌حل پیشنهادی، دقت در خواندن سؤال و کشیدن خط دور این موارد است تا در ذهن پررنگ شوند.

 

جابه‌جا وارد کردن پاسخ:

گاهی پیش می‌اید که به دلیل عجله، گزینه‌ها جابه‌جایی عمودی یا افقی در پاسخ‌برگ داشته باشند.

 

سؤالات  شانسی:

هنگام شانسی زدن تست ها، احتمال اینکه گزینه درست را انتخاب کرده باشید ۲۵ درصد است. که این رقم بسیار پایین است. و به طور حتم هیچ دانش آموزی نمی تواند با این روش نتیجه بگیرد.

 

موفق باشید

گروه مشاوره ای مهندس محجوبه عظیمی

برای دریافت اولین جلسه مشاوره ای رایگان خود کلیک کنید.

 

 

نظرات شمادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


با عضویت در خبرنامه، تازه‌ترین نوشته‌های سایت را در ایمیل‌تان دریافت کنید. برای عضویت نشانی ایمیل خود را وارد کرده و بر روی دکمه عضویت کلیک نمایید.

تمامی حقوق برای {your site} محفوظ می باشد.

طراحی و اجرا : اِدو وب