به دنبال یک جلسه مشاوره رایگان هستید؟شبکه های اجتماعی

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More

دسترسی سریع

تبلیغات

چگونه شیمی بخوانیم؟

 چگونه شیمی بخوانیم؟

چگونه شیمی بخوانیم؟

چگونه شیمی بخوانیم؟

 

 

برای شرکت کنندگان گروه ریاضی،درس شیمی بعد از ریاضی وفیزیک ازدرسهای تعیین کننده محسوب میشود. این درس ۳ برابر دروس عمومی ضریب دارد.

ازآنجاکه داوطلبان ریاضی اصولأ بادرس های حفظی مشکل دارند وقسمت زیادی از درس شیمی حفظی است،برخی از دانش آموزان رشته ی ریاضی اقبال کمتری نسبت به این درس ازخود نشان می دهند.

 

درمقابل دانش آموزانی که برای درس شیمی وقت کافی می گذارند نسبت به دیگر دانش آموزان می توانند رتبه بهتری کسب کنند. با توجه به نزدیک بودن رقابت میان قسمت عمده ی شرکت کنندگان در دروس ریاضی وفیزیک،شیمی درس تعیین کننده است.

 

توصیه بنده به شما دانش آموزان ریاضی این است که درس شیمی را جدی بگیریدبا توجه به اینکه قسمت اعظمی ازاین درس درمقایسه بابقیه دروس ساده وقابل فهم است وهمچنین به دلیل ارتباط مستقیم آن بازندگی روزمره شما به خوبی باآن ارتباط برقرار میکنیدومطالعه و دقت گذاشتن برای این درس به سرعت نتیجه می دهد.

 

تعدادسوالات درس شیمی ۳۵ تا است که حدودأ ۱۰ تای آنها مسئله است.

 

این ۳۵ تست بین پایه های دوم و سوم و چهارم تقریبأ بطور مساوی تقسیم میشوند(اکثرأتعداد ۲ یا ۳ تا سوال در پایه چهارم بیشتر است).مانند دروس دیگر در درس شیمی نیز مهمترین منبع ما کتاب درسی است. سوال های طرح شده در متن کتاب درسی درقالب “فکر کنید”و”همچون دانشمندان”را جدی بگیرید و خودتان برای حلشان دست به قلم شوید. علاوه بر آن جدول ها،شکل ها و نمودارهای کتاب را به دقت مطالعه کنید.

 

نه تنها برای درس شیمی،برای تمام دروس یک کاغذ کنار دست خود بگذارید و اشکالات و مطالب مهم را در آن بنویسید و سعی کنید به کمک مطالعه عمیق تر و یا با کمک معلم خود مشکلات خود را حل کنید.

 

 

چگونه شیمی بخوانیم؟

چگونه شیمی بخوانیم؟

 

 

 

حل شدن سوالات کوچک تر شما را برای فهم کامل هر مبحث دچار مشکل می کند.

کتاب شیمی ۳ پر از مسئله است که تنها راه اینکه بتوانید بر این مسائل غلبه کنید این است که خودتان مسئله ها را حل کنید.

 

گاهی سوالات کنکور عینأ سوالات موجود در کتاب هستند با اندکی تغییر در اعداد که اگر دانش آموز صرفأ جواب سوالات را مطالعه کرده باشد نمی تواند سرجلسه کنکور آن تستها را حل کند. پس خواهشأ یک کاغذ سفید برای جواب مسائل بگذارید و برای مسائل زمان کافی اختصاص دهید و فکرکنید و درنهایت جواب سوالات را مشاهده کنید به وسیله این روش شما می توانید یادگیری خود را کامل کنید.

 

در حاشیه کتاب مطالبی را با زبان خود بنویسید و سعی کنید سرفصل ها را به هم ربط دهید و اگر به نکته جدیدی رسیدید با زبان خودتان آنرا بنویسید و شرح دهید.

خلاصه نویسی کنید تا در زمان جمع بندی بتوانید مطالب را با سرعت خیلی زیادی مرور کنید.

برخی دانش آموزان خلاصه نویسی را تلف کردن وقت می دانند و معتقدند که نوشتن، زمان زیادی می خواهد و بجای آن می توانند مطالب را مرور کنند. در صورتیکه باید بدانند با نوشتن، مطالب عمیق تر درک شده و این ساعات جزء ساعت های مطالعه آن درس است و هنگام استفاده از خلاصه ها برای مرور به طور قابل توجهی در زمان خود صرفه جویی می کنید.

توجه داشته باشید که خلاصه نویسی خوب حتمأ باید پس از فهم عمیق متن نوشته شود در این صورت است که قادر هستید متن های مهم تر را تشخیص دهید و با کوتاه ترین جملات بنویسید در غیر این صورت خلاصه نویسی تبدیل به رونویسی از روی کتاب می شود.

 

موفق باشید

گروه مشاوره ای مهندس محجوبه عظیمی

 

 

مقاله علمی و آموزشی «درس شیمی را چگونه بخوانیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش میدانی، حاصل سال ها تجربه و نگارش هیئت تحریریه پورتال کنکورکی (کلید کنکور) می باشد.

 

 

نظرات شمادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


با عضویت در خبرنامه، تازه‌ترین نوشته‌های سایت را در ایمیل‌تان دریافت کنید. برای عضویت نشانی ایمیل خود را وارد کرده و بر روی دکمه عضویت کلیک نمایید.

تمامی حقوق برای {your site} محفوظ می باشد.

طراحی و اجرا : اِدو وب