به دنبال یک جلسه مشاوره رایگان هستید؟شبکه های اجتماعی

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More

دسترسی سریع

تبلیغات

تکنیک یادگیری یک بار برای همیشه

تکنیک یادگیری یک بار برای همیشه

تکنیک یادگیری یک بار برای همیشه

تکنیک یادگیری یک بار برای همیشه

 

 این روش یکی از کاربردی ترین تکنیک یادگیری است. که در ادامه توضیح خواهم داد. با ما همراه باشید.

 

مرحله اول: پیش‌خوانی

قبل از حضور در کلاس و تدریس معلم، پیش خوانی صورت می گیرد. در این مرحله لازم نیست خط به خط متن کتاب خوانده شود. همین که از محتوای کلی با خبر شوید و بدانید موضوع از چه قرار است کافی است. به عبارتی نگاهی سریع و گذرا به متن بیندازید، عنوان های مطالب و خلاصه فصل ها را بخوانید. با این کار ساختار کلی مبحث و اهمیت آن در ذهن شکل می گیرد. با این کار یک سری سوال در ذهن دانش آموز شکل می گیرد و طبعا هنگام تدریس معلم دنبال جواب سوال خود در بین صحبت های معلم خواهد گشت. این کار تمرکز و دقت رو در کلاس بسیار بالا می برد. و به دنبال آن کمک به تثبیت و نگهداری هر چه بهتر مطلب در ذهن شما می کند. فکر می کنم توضیحات بالا توانسته باشه شما رو قانع کنه که پیش خوانی خیلی مفیده.

 

مرحله دوم: سوال سازی

سوالاتی در ارتباط با موضوع درس در ذهن خود طرح کنید…می توانید تیترها را به صورت سوال در آورید.

 

مرحله سوم: مطالعه دقیق

حالا متن رو مو به مو و دقیق بخوانید. در حین خواندن به دنبال جواب سوالاتی که طرح کرده اید بگردید. اگر مطلبی رو نفهمیدید چندین بار بخوانید. در غیر این صورت علامت گذاری کنید تا جلسه بعد از معلم خود بپرسید.

 

مرحله چهارم: تکرار و بازگویی

بعد از اینکه یک بخش از کتاب را خواندید. کتاب را ببندید و هر چه که به یاد دارید بازگو کنید. اگر نتوانید، درس را به خوبی متوجه نشده اید. تا مطلبی رو به خوبی درک نکنید نمی توانید آن را بازگو کنید. اگر دوست یا همکلاسی داشته باشید که بتوانید مرحله ” بازگویی” را با او انجام دهید، تاثیر آن چند برابر می شود. چرا که با بحث و گفت و گویی که بین شما پیش می اید، درک شما را از مطلب بالاتر می برد. و یادگیری را تکمیل می کند.

 

مرحله پنجم: خلاصه نویسی

خلاصه نویسی و نوشتن نکات مهم نه تنها فرآیند یادگیری را تکمیل می کند بلکه به یک منبع ارزشمند رای دوران مرور و جمع بندی شما تبدیل می شود.

نکته مهم : حواستان را جمع کنید اگر مرحله چهارم را به درستی انجام نداده اید وارد مرحله پنجم نشوید.

 

مرحله ششم: مرور

حالا نوبت به اخرین و میشه گفت مهم ترین مرحله. چرا مهم ترین؟ چون تو این مرحله است که نتایج زحمات خودت رو برداشت می کنی. کی مرور کنی؟ روز بعد – یک هفته بعد و یک ماه بعد حتما مرور کن تا مطالب برای همیشه در ذهنت باقی بمونه .

 

 

موفق باشید

برای دریافت اولین جلسه مشاوره ای رایگان اینجا کلیک کنید

 

 

 

نظرات شمادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


با عضویت در خبرنامه، تازه‌ترین نوشته‌های سایت را در ایمیل‌تان دریافت کنید. برای عضویت نشانی ایمیل خود را وارد کرده و بر روی دکمه عضویت کلیک نمایید.

تمامی حقوق برای {your site} محفوظ می باشد.

طراحی و اجرا : اِدو وب