به دنبال یک جلسه مشاوره رایگان هستید؟شبکه های اجتماعی

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More

دسترسی سریع

تبلیغات

بهترین تکنیک های تندخوانی کدام است؟

بهترین تکنیک های تندخوانی کدام است؟

 

 

بهترین تکنیک های تند خوانی کدام است

بهترین تکنیک های تندخوانی کدام است؟

 

 

آیا تند خوانی تاثیری در میزان و کیفیت یادگیری دارد؟

تکنیک های تندخوانی را در چه زمانی باید فرا گرفت؟

 

 

 

تند درس بخوانید و از زمان بیشترین استفاده را بکنید.

 

 

دوست های خوبم

 

شما در سال های مهمی از زندگی تان قرار دارید و هرچه زودتر بتوانید ارزش روزها و ساعت ها و ثانیه هاتون رو درک کنید میتوانید برنامه های بیشتری را برای آینده تان اجرا کنید. یکی از روش های مدیریت زمان، تندخوانی است. معمولا دانش آموزان با حجم زیادی از کتب درسی مواجه هستند که باید برای کنکور مطالعه شوند. که اگر سرعت مطالعه بالا نباشید از پس این حجم از دروس بر نخواهند آمد.

همچنین تندخوانی باعث افزایش تمرکز و به دنبال آن یادگیری بهتر حین مطالعه می شود. مغز انسان قادر است در هر لحظه هزاران کلمه را عبور داده و تحلیل و بررسی کند. وقتی با سرعت آرام درس می خواندید، ذهن شما وقت اضافه دارد و به مسایل حاشیه ای می پردازید به همین علت است که گاهی متوجه می شوید مدت طولانی سپری شده و شما با وجود اینکه پشت میز مطالعه نشسته اید اما به اتفاقات روزمره خود فکر کرده اید. با این کار شما در واقع وقت اضافه برای خیال پردازی در اختیار مغز خود قرار می دهید . همچنین ناخودآگاه شرایط پرت شدن حواس را برای خودتان فراهم می کنید. با روش تندخوانی تمام حواس فرد متمرکز درس حاضر است و از عواملی چون حواس پرتی و خیال پردازی مصون می ماند.

 

همان طور که قبلا گفتیم یادگیری مهارت تندخوانی می تواند سرعت درس خواندن را افزایش دهد. این بدان معناست که می توانید درس های بیشتری را مرور کنید. فرق یک داوطلب خوب و یک داوطلب ضعیف در تعداد دفعات دوره است.
شما از هر دانش آموزی که بپرسید می گوید من درس راخوانده ام؛ اما مسئله مهم اینجاست که درس را چند بار دوره کرده است؟

تعداد دفعات دوره است که یک داوطلب خوب را از بد جدا می کند.

رتبه ۲۷ کنکور تجربی ۹۴ میگوید: راز موفقیت من این بود که درس زیست را ۷۰ بار خوندم؛ به این فکر کنید اگر قرار باشد درسی اینقدر مرور شود زمان زیادی را نیاز دارد بنابراین قطعا نفرات برتر کنکور از روش تندخوانی استفاده کرده اند.

 

 

 

بهترین تکنیک های تندخوانی کدام است؟

بهترین تکنیک های تندخوانی کدام است؟

 

 

حال میخواهیم تکنیک های تندخوانی را توضیح دهم

 

۱- همه ما به صورت لحظه ای چند واژه را بررسی میکنیم و چشمانمان به صورت جهشی در هر یک از سطرهای یک متن به جلو حرکت میکند، هرچه این مکث در جهش ها را کمتر کنیم، سرعت خواندمان را زیاد کرده ایم. سعی کنید این ترتیب را به ۳بار در هر سطر کاهش دهید.

 

۲- در هنگام مطالعه چشمانتان را در طول سطر حرکت دهید نه سرتان را.

 

۳- به جای خواندن واژه ها به صورت تک تک، دسته ای از کلمات را ترکیب کرده و یک جمله را در آن واحد بخوانید.

 

۴- هیچ گاه به عقب برنگردید؛ اغلب افراد عادت دارند برگردند و قسمت هایی از متن را که متوجه نشده اند بازخوانی کنند، شاید برای شما سوال باشد که وقتی مطالب را کاملا متوجه نشده ام آیا آنها را رها کنم؟ جواب من (خیر) است. آن ها را به مطالعات تکمیلی خود واگذار کنید. شاید به خودتان بگویید این بازخوانی مجدد هم زمان بر است، اما بدانید بازگشت مکرر به عقب برای خواندن مطالب درک نشده وقت گیرتر از مطالعه مجدد یک مطلب به روش تندخوانی است.

 

۵- بیاموزید تنها اسم ها و افعال را بخوانید.

حدود ۵۰ درصد یک متن از واژه های غیر ضروری تشکیل شده است که برای نگارش مجبوریم آنها را به کار بگیریم که باید یاد بگیریم از کلماتی مانند (و،یا،…) صرف نظر کنیم.

 

۶-از تکنیک نقشه ذهنی استفاده کنید؛ ذهنتان باید به جای اینکه فقط کلمات و عبارات را پردازش کند به تحلیل تصاویر نیز بپردازد. اگر جدول مندلیف را در نظر بگیرید می بینید خلاصه و مفید با استفاده از رنگ ها و علائم و شکل سعی دارد مطالب زیادی در مورد عناصر آموزش دهند. این جدول را به عنوان یک تصویر ذهنی در ذهن بیننده باقی می ماند و مغز شروع به پردازش رنگ ها و علائم می کند. بنابراین این روش، یک تکنیک تندخوانی محسوب می شود.

 

۷- به هیچ وجه با صدای بلند نخوانید. سرعت قوه بینایی شما خیلی بیشتر از تکلم شماست. زمان زیادی را صرف بیان حروف غیر ضروری نکنید و فقط مغز و چشم خود را درگیر کنید. این یکی از تکنیک های مهم تندخوانی محسوب می شود.

 

۸- تمرکز خود را حین مطالعه حفظ کنید و هر عاملی را که باعث حواس پرتی می شود را حذف کنید. درحین مطالعه در آن واحد به چیز دیگری فکر نکنید.

 

۹-در نهایت تا می توانید تندخوانی را تمرین کنید. این نیز یک مهارت است و نیاز به تمرین دارد.

 

 

 

 

موفق باشید
گروه مشاوره ای مهندس محجوبه عظیمی

 

 

نظرات شمادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


با عضویت در خبرنامه، تازه‌ترین نوشته‌های سایت را در ایمیل‌تان دریافت کنید. برای عضویت نشانی ایمیل خود را وارد کرده و بر روی دکمه عضویت کلیک نمایید.

تمامی حقوق برای {your site} محفوظ می باشد.

طراحی و اجرا : اِدو وب