به دنبال یک جلسه مشاوره رایگان هستید؟شبکه های اجتماعی

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More

دسترسی سریع

تبلیغات

با کارنامه فرزندمان چگونه برخورد کنیم ؟

با کارنامه فرزندمان چگونه برخورد کنیم ؟

 

 

با کارنامه فرزندمان چگونه برخورد کنیم ؟

با کارنامه فرزندمان چگونه برخورد کنیم ؟

 

امتحانات و نتایج حاصل از آن که تحت عنوان ” کارنامه” ارائه می شود، می تواند به کابوسی برای دانش آموزان مبدل شود. چرا که والدین منتظرند تا حاصل تلاش فرزند خود را دریبابند. ارایه گزارش عملکرد یا همان کارنامه باید به منظور کمک و پیشرفت دانش آموز تلقی شود نه وسیله ناراحتی و دلخوری را فراهم کند.

 

چگونه والدین می توانند از کارنامه برای رشد تحصیلی فرزندشان کمک بگیرند؟

 

الف- نتایج را درست و منصفانه بررسی کنید. چرا که تنها فرزندانتان نیست که نمره را تعیین می کند. عوامل زیر را بررسی کنید.

 

  • آیا سوالات استاندارد بوده؟ سوالات مبهم و خیلی دشوار داشته است که حتی بقیه دانش آموزان هم نتوانسته باشند ان را پاسخ دهند. گاهی بالاترین نمره یک درس ۱۶ است، پس اگر فرزند شما در آن درس ۱۴ گرفته باشد چون بهترین هاست. پس نباید این دانش اموز به خاطر این درس سرزنش شود.
  • شاید برنامه ریزی و فرجه امتحانات به درسی انجام نشده باشد.
  • شاید بخشی از مبحث به خوبی تدریس نشده باشد و یا فصل مهمی در آخرین روزهای ترم تدریس شده باشد و دانش آموز فرصت کافی برای یادگیری تمرین و مرور را نیافته باشد.

 

ب- رفتار خود را کاملا تحت کنترل خود درآورید.

  • همان طور که نقاط ضعف را به دقت بررسی می کنید، نقاط قوت را ببینید و تحسین کنید. همین رفتار باعث می شود فرزند شما به جای جبهه گیری، به فکر راه حل بیفتد.
  • این را بدانید که دانش اموز با نمرات پایین توانایی کم ندارد. بلکه ” آمادگی کمتری ” داشته است. اینکه توانایی و قدرت فرزند خود را زیر سوال ببرید می تواند سرکوبی بزرگ باشد و انگیزه پیشرفت را از دانش آموز به طور کلی بگیرد. به عبارتی شخصیت بچه را هدف قرار ندهید. بلکه رفتار فرزند را نقد کنید. به جای آنکه بگویید” تو توانایی خوبی نداری” و یا ” تو به اندازه کافی باهوش نیستی” بگویید ” امادگی کافی را کسب نکرده بودی، به نظر می رسد نیاز است ساعات مطالعه را بالا ببری”.
  • به بچه ها احساس گناه ندهید. با عباراتی مانند ” زحمات مرا به باد دادی ” و یا ” این همه هزینه کردم ولی انگار نه انگار ” فرزندشما احساس شرم می کند و مضطرب می شود.

 

 

موفق باشید

گروه مشاوره ای کلید کنکور

برای دریافت اولین جلسه مشاوره ای رایگان خود اینجا کلیک کنید.

 

نظرات شمادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


با عضویت در خبرنامه، تازه‌ترین نوشته‌های سایت را در ایمیل‌تان دریافت کنید. برای عضویت نشانی ایمیل خود را وارد کرده و بر روی دکمه عضویت کلیک نمایید.

تمامی حقوق برای {your site} محفوظ می باشد.

طراحی و اجرا : اِدو وب