به دنبال یک جلسه مشاوره رایگان هستید؟شبکه های اجتماعی

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More

دسترسی سریع

تبلیغات

انتخاب رشته : شبانه ،غیرانتفاعی ، پردیس ، دانشگاه آزاد یا پیام نور ؟

انتخاب رشته : شبانه ،غیرانتفاعی ، پردیس ، دانشگاه آزاد یا پیام نور ؟

 

 

 

انتخاب رشته : شبانه ،غیرانتفاعی ، پردیس ، دانشگاه آزاد یا پیام نور ؟

انتخاب رشته : شبانه ،غیرانتفاعی ، پردیس ، دانشگاه آزاد یا پیام نور ؟

 

 

 

 

 

تفاوت بین دوره های روزانه و شبانه در چیست؟

شهریه کدام دوره ها نسبت به بقیه کمتر است؟

 

 

تحصیل در دوره های شبانه ،غیرانتفاعی ، پردیس ، دانشگاه آزاد و پیام نور برخلاف دوره روزانه مستلزم پرداخت شهریه است.که این شهریه شامل دو بخش شهریه ثابت و متغیر می شود. اما این دوره ها چه تفاوتی با هم دارند و ما باید کدام را در اولیت انتخاب رشته خود قرار دهیم، موضوعی ست که در ادامه درباره آن صحبت خواهم کرد.

 

روزانه

دانشگاهی دولتی این دوره ها را به صورت رایگان برگزار می کنند. ودانشجو به جز هزینه ناچیزی که بابت خوابگاه و سرو غذا می دهد، شهریه ای پرداخت نمیکند. قبولی در این رشته ها مستلزم ثبت نام است در غیر این صورت داوطلب در سال بعد حق شرکت در کنکور سراسری را ندارد. می توان گفت اکثر داوطلبان کنکور متقاضی رشته های روزانه هستند.

 

 

شبانه

شرایط کلاس ها و اساتید در دوره شبانه همانند دوره روزانه است. اما مبلغی به عنوان شهریه توسط دانشجو پرداخت می شود. مبلغ این شهریه در هر سال اعلام می شود و از شهریه ی دانشگاه آزاد نسبتأ کمتر است. مدرک توسط وزارت علوم تحقیقات و فناوری صادر می شود. می توان گفت بعد از دوره روزانه بعد از شبانه بهترین انتخاب است.

 

 

پردیس خودگردان (بین المللی)

ایراد اساس این دوره شهریه بالای آن است. که از همه دوره ها بیشتر است.  اما نحوه برگزاری کلاس ها و تدریس اساتید فرقی با روزانه ها ندارد. و زیرمجموعه دانشگاه مادر مانند دانشگاه تهران،شهید بهشتی و شریف هستند. به دلیل خواستار زیاد تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی بیشتر دانشگاه های پردیس خودگردان در این رشته ها خدمات ارایه می دهند و در رشته های ریاضی به نسبت کمتر است. ضمن اینکه هیچ پردیس خودگردانی در کنکور انسانی دانشجو نمی پذیرد. مدرک پردیس مانند دوره روزانه و شبانه توسط وزارت علوم تحقیقات و فناوری صادر می شود . اگر مشکلی از نظر پرداخت شهریه بالاتر ندارید انتخاب این دوره منطقی است. پذیرش دانشجو بصورت کشوری است اما بهتر است دوره پردیس دانشگاه استان محل سکونت انتخاب خود را انتخاب نمایید.

 

 

غیرانتفاعی

این دانشگاه ها پذیرش کشوری دارند. یک دانشگاه مستقل از (روزانه-شبانه-پردیس) است و زیر نظر دانشگاه مادر مثل دانشگاه شریف یا تهران نیست. از لحاظ شهریه کمتر از پردیس می باشد. مدرک تحصیلی توسط دانشگاه غیرانتفاعی مانند دانشگاه علم و فرهنگ زیرنظر وزارت علوم تحقیقات و فناوری صادر می شود . دانشجویان این مؤسسات در صورتیکه مشکل نظام وظیفه نداشته باشند می توانند بدون انصراف از تحصیل در آزمون سراسری سال بعد ثبت نام نمایند و در صورت قبولی و به هنگام ثبت نام انصراف قطعی خود را به محل قطعی جدید ارایه نمایند.

 

 

پیام نور

پذیرش در دانشگاه های پیام نور به صورت بومی استانی است. این دانشگاه ها اگر چه مستقل هستند اما زیر نظر وزارت علوم فعالیت می کنند. و مدرک پیام نور توسط وزارت علوم تحقیقات و فناوری صادر می شود. تعداد جلسات تشکیل کلاس معمولا نسبت به دوره های روزانه ،شبانه ،پردیس و غیرانتفاعی کم تر است. و سیستم آموزشی به صورت آموزش از راه دور است.

 

 

دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد نیز جزو دانشگاه های مستقل است و بزرگترین دانشگاه غیر دولتی محسوب می شودکه مدرک آن نیز توسط سازمان مرکزی دانشگاه آزاد صادر می شود. شهریه آن از دوره های پردیس خودگردان کمتر است و این شهریه به حساب دانشگاه آزاد واریز می شود. اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد را دارید تلاش کنید واحدهای دانشگاهی نزدیک به محل سکونت خود را انتخاب کنید. چرا که با توجه به هزینه بر بودن تحصیل در این دانشگاه ازلحاظ معیشتی دچار مشکل نشوید.

 

 

 

موفق باشید

گروه مشاوره ای  مهندس محجوبه عظیمی

 

 

 

نظرات شمادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


با عضویت در خبرنامه، تازه‌ترین نوشته‌های سایت را در ایمیل‌تان دریافت کنید. برای عضویت نشانی ایمیل خود را وارد کرده و بر روی دکمه عضویت کلیک نمایید.

تمامی حقوق برای {your site} محفوظ می باشد.

طراحی و اجرا : اِدو وب