به دنبال یک جلسه مشاوره رایگان هستید؟شبکه های اجتماعی

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More

دسترسی سریع

تبلیغات

استعداد یابی قبل از انتخاب رشته کنکور سراسری

استعداد یابی قبل از انتخاب رشته کنکور سراسری

 

 

استعداد یابی قبل از انتخاب رشته کنکور سراسری

استعداد یابی قبل از انتخاب رشته کنکور سراسری

 

 

 

 

 

 

اهمیت استعداد یابی در چیست؟

بر چه اساسی باید انتخاب رشته کنم؟

چرا قبل از انتخاب رشته، باید استعدادهای خود را شناخت؟

 

 

 

خان هفتم کنکور، انتخاب رشته است. وقتی دفترچه انتخاب رشته را باز میکنیم با انبوهی از رشته ها و دانشگاه ها مواجه هستیم. اهمیت انتخاب رشته بر کسی پوشیده نیست چرا که آینده شغلی هر کس مستقیما با رشته تحصیلی او در دانشگاه مرتبط است. اما انتخاب رشته باید بر اساس چه معیاری انجام شود و آیا استعداد هر فرد باید در انتخاب رشته لحاظ شود یا نه؟. سوالی است که در ادامه مقاله به آن جواب خواهیم داد.

 

 

معیار های انتخاب رشته

 

اکثر دانش آموزان انتخاب رشته خود را براساس رتبه کنکور، علاقه، مد روز جامعه و یا توصیه‌های والدین، معلمان و دوستانشان انجام می دهند. بدون آنکه سنجیده شود آیا در آن رشته استعداد دارند یا نه. همه به اهمیت استعدادیابی اذعان دارند ولی کسی برای آن اقدامی نمی‌کند زیرا استعداد را با علاقه و مهارت اشتباه می‌گیرند.

 

 

 

چرا قبل از انتخاب رشته، باید استعدادهای خود را شناخت؟

 

نگاهی به اطرافیان خود بیندازید و ببینید چه کسانی از شغل خود راضی هستند؟ چه کسانی با وجود سختی های شغلشان بازهم آن را دوست دارند؟ چه کسانی شغل مربوط به رشته تحصیلی خود را دارند و موفق هستند؟

این افراد علاوه بر پشتکار زیاد برای قبولی در آن رشته خاص، استعداد کافی در رشته خودشان نیز دارند. خیلی از این افراد متوجه استعداد خود نبوده اند و براساس علاقه خود کار خود را آغاز کرده اند و بعدا متوجه شده اند که در این رشته استعداد هم دارند. ولی به هر حال باید گفت که این افراد جز افراد خوش شانس بوده اند چرا که آنها با تلاش فراوان غول کنکور پشت سر گذاشته اند و پس از آن چهار سال یا بیشتر تحصیل در آن رشته تحصیل کرده اند اما عاقبت نه در دروس آن رشته و نه در شغل آینده خود توفیق چندانی کسب نمی‌کنند. متاسفانه بسیارند دانش‌آموزانی که چون استعدادهای خود را نشناخته‌اند، مسیر نادرستی را انتخاب کرده‌اند. که سبب شده استعدادشان پرورش نیافته و هرز شود. در اینجاست که ضرورت استعدادیابی قبل از هرگونه انتخاب رشته مشخص می‌گردد.

 

 

 

 

شرایط استعداد یابی در مدارس

 

متاسفانه مشاوران مدارس فقط بر اساس معدل و نمرات و علاقه دانش آموز تصمیم می گیرند که این فرد چه رشته ای را انتخاب کند. این در حالی است که در خیلی از موارد ممکن است این علاقه، کاذب باشد. یعنی از محیط و خانواده ای که فرد در آن زندگی کرده است نشئت گرفته باشد. و یا گاها تحت تاثیر صحبت های اطرافیان از سنین کودکی بوده اند.

 

 

 

نظر انیشتین در مورد استعداد

 

این جمله مشهور منسوب به انیشتین نیز قابل تامل است: «همه نابغه‌اند. اما اگر بخواهیم در مورد نبوغ یک ماهی بر اساس توانایی‌اش در پریدن بر روی شاخه‌ی درخت قضاوت کنیم، آن ماهی خود را در تمام طول زندگی‌اش یک احمق خواهد دانست».

مفهوم این جمله این است که همه انسان ها قرار نیست استعداد پزشک یا مهندس شدن را داشته باشند بلکه جامعه به نقاش و خلبان و موسیقیدان هم نیاز دارد. بنابراین، مهم است که هر یک از ما بکوشیم استعدادهای برتر خود را بیابیم و برای رشد و پرورش آنها وقت بگذاریم. لازم به ذکر است که استعداد چیزی نیست که بتوان آن را کسب کرد یا از دیگران یاد گرفت بلکه به طور ذاتی در افراد وجود دارد و باید شناسایی و پرورش یابد. همچنین استعداد چیزی است که وقتی در یک حوزه‌ خاص در فردی ضعیف باشد،‌ به سادگی نمی‌توان سطح آن را افزایش داد.

 

 

 

موفق باشید

گروه مشاوره ای مهندس محجوبه عظیمی

 

 

 

نظرات شمادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


با عضویت در خبرنامه، تازه‌ترین نوشته‌های سایت را در ایمیل‌تان دریافت کنید. برای عضویت نشانی ایمیل خود را وارد کرده و بر روی دکمه عضویت کلیک نمایید.

تمامی حقوق برای {your site} محفوظ می باشد.

طراحی و اجرا : اِدو وب