به دنبال یک جلسه مشاوره رایگان هستید؟شبکه های اجتماعی

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More

دسترسی سریع

تبلیغات

ارتباط قوانین مهندسی و عادت های انسان ها !!

ارتباط قوانین مهندسی و عادت های انسان ها !!

 

 

ارتباط قوانین مهندسی و عادت های انسان ها

ارتباط قوانین مهندسی و عادت های آنها

 

 

بسیاری از قوانین حاکم در مهندسی میتواند برداشتی فلسفی و یا روانشناسی داشته باشد. شاید بهترین نمونه اش کتاب ” ترمودینامیک انسان” مهندس بازرگان باشد. از این دست قوانین و تعابیر فلسفی یا روانشناسی یا به طور عام در حوزه علوم انسانی در مهندسی مکانیک قابل استخراج است. یکی از این مفاهیم که میتوان از آن برداشتی متفاوت و از قضا مفید داشت، مفهوم ” مونتوم” یا ” تکانه حرکتی” است.

تکانه به زبان ساده بیان میکند اگر جسمی یا ذره ای با سرعت و جرم مشخص در حرکت باشد در صورت عدم وارد شدن نیروی خارجی تا ابد به حرکت خود ادامه می دهد. در حقیقت تکانه حاصل ضرب جرم جسم در سرعت جسم است.

مثال قابل فهمش همان حرکت اجرام فضایی است که با نیرویی اولیه توسط یک محرک ، حرکت خود را آغاز میکنند و تا قبل از برخورد به یک عامل خارجی در یک مسیر مشخص حرکت خود را ادامه میدهند. حال هرچه سرعت و یا جرم بالاتر باشد این شدت تکانه بالاتر است. مثلا قدرت تخریب یک لودر با سرعت ۵۰ کیلومتر بر ساعت از قدرت تخریب یک دوچرخه با همان سرعت و جرم کمتر و در نتیجه تکانه کمتر، بیشتر است. و یا تکانه حرکتی یک ماشین با سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت از تکانه همان ماشین در حال حرکت با سرعت ۳۰ کیلومتر بیشتر است. حال هرچه این تکانه  شدید تر باشد ، به نیروی بیشتری جهت توقف نیاز دارد.

 

مفهوم تکانه در علم روانشناسی

اگر در مورد عادت های انسان هم مفهوم تکانه را بکار ببریم میتوان به نتایج جالبی رسید. با این فرض که در این جا تابع زمان و میزان تلاش است. یعنی طول زمان و شدت تلاش ما برای یک هدف میزان تکانه آن عادت را مشخص میکند. هر چه ما بیشتر تکانه یک عادت را با تلاش بیشتر یا در طول زمان بیشتر در خود ایجاد کنیم از بین بردن آن عادت سخت تر است. حال اگر تکانه ایجاد شده یک تکانه منفی در جهت پسرفت باشد میتواند بسیاری از موقعیت ها را از بین ببرد و یا آینده ممکن را تخریب کند و اگر این تکانه در جهت عادات مثبت باشد میتواند هر مانع و سختی را نابود کند و نوید بخش بسیاری از نیکبختی ها باشد.

امید است که در روزهای های باقی مانده تکانه های مخالف را ناپدید کنیم و تکانه هایی سازنده و رو به جلو و انسان ساز در خود ایجاد کنیم.

 

ارسال توسط علیرضا گودرزی

 

 

 

امیدوارم همتون همیشه امیدار و پرانرژی باشید.

گروه مشاوره ای مهندس محجوبه عظیمی

برای دریافت یک جلسه مشاوره ای رایگان اینجا کلیک کنید.

 

 

 

نظرات شمادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


با عضویت در خبرنامه، تازه‌ترین نوشته‌های سایت را در ایمیل‌تان دریافت کنید. برای عضویت نشانی ایمیل خود را وارد کرده و بر روی دکمه عضویت کلیک نمایید.

تمامی حقوق برای {your site} محفوظ می باشد.

طراحی و اجرا : اِدو وب